Nie wiadomo jeszcze, kiedy unijni wysłannicy udadzą się do Kijowa. „ W grudniu i w styczniu nie planujemy żadnych pilnych wizyt. Aleksander i Pat pojadą na Ukrainę dopiero wtedy, gdy będziemy wiedzieli, że mogą być pomocni. Na razie czekają. Teraz będziemy rozmawiać z rządem i opozycją na ten temat” - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

Cel misji pozostaje niezmienny: rozwiązanie sprawy Julii Tymoszenko. Unijni wysłannicy będą starać się o jej uwolnienie i wysłanie na leczenie do Niemiec. Z uwagi na coraz bardziej napiętą sytuację na Ukrainie Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox będą chcieli także pomóc w nawiązaniu dialogu między władzą a opozycją. „Czas jest w tej chwili na obserwowanie sytuacji, na kontaktowanie się z naszymi partnerami ukraińskimi i przygotowanie pewnego planu, który powinien być użyteczny” - mówił wczoraj były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Dotychczasowa misja Kwaśniewskiego i Coxa trwała 18 miesięcy. Politycy spędzili na Ukrainie 75 dni. Odbyli łącznie 27 wizyt.