Pierwsze postępowanie, w sprawie afery w Centrum Projektów Informatycznych dawnego MSWiA trwa od 2011 roku. Wówczas zatrzymano 17 osób - informuje w rozmowie z IAR rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie Zbigniew Jaskólski. Analizą objęto wówczas 127 postępowań o zamówienia publiczne prowadzone w Komendzie Głównej Policji oraz we wspomnianym Centrum. Wartość badanych przetargów przekraczała 1,5 miliarda złotych.

Okazuje się, że z aferą związane są instytucje publiczne. "Pojawiły się podejrzenia przestępstwa w MSZ i GUS. Wśród 18 zatrzymanych osób większość to przedstawiciele firm informatycznych, poza tym osoby, które pełniły bądź pełnią funkcje publiczne" - mówi Zbigniew Jaskólski.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że zatrzymania mogą mieć również związek z przetargami na obsługę prezydencji Polski w UE i firmą Cam Media. Rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie Zbigniew Jaskólski w rozmowie z IAR nie potwierdza i nie zaprzecza tej informacji. "Jest jeszcze za wcześnie, by wypowiadać się na temat konkretnych firm. Czekamy na decyzję prokuratorów prowadzących" - podsumowuje rzecznik.

Prokuratura Apelacyjna informuje, że w tej sprawie dokonano 48 przeszukań. Rezultaty dotyczące czynności zatrzymania wszystkich podejrzanych mają być znane jutro.

Zamówienia dla KGP

Drugie śledztwo, w którym zatrzymano 9 osób, ma wyjaśnić okoliczności zmowy cenowej w toku przetargów na łączną wartość zamówień dla Komendy Głównej Policji w kwocie blisko 15 milionów złotych. Chodzi o zakup usług transmisji danych oraz osprzętu do przenośnych czytników linii papilarnych. 

Wśród zatrzymanych są przedstawiciele trzech operatorów telefonii komórkowej, którym przedstawiono zarzuty wejścia, w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, w porozumienie mające utrudnić prawidłowe przeprowadzenie przetargów na szkodę Komendy Głównej Policji. Wobec podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Śledztwo Wydziału V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie prowadzone jest od 2012 roku i na początk owym jego etapie zarzuty przedstawiono 4 osobom, z których część przyznała się do popełnienia zarzucanych im czynów.