W głosowaniu oddano 1160 ważnych głosów. Kandydaturę Jarosława Kaczyńskiego, który był jedynym kandydatem, poparło 1131 delegatów, 17 głosowało przeciw jego wyborowi, a 12 wstrzymało się od głosowania.

W krótkim przemówieniu Jarosław Kaczyński podziękował wszystkim, którzy byli z jego partią w ostatnich trudnych latach. Przypomniał o swojej zmarłej niedawno mamie i o jej wsparciu dla jego działalności politycznej. Słowa podziękowania usłyszeli też ojciec Tadeusz Rydzyk oraz część dziennikarzy, których prezes PiS-u nazwał "niezależnymi". Specjalne podziękowania Jarosław Kaczyński skierował do osób zaangażowanych w ruch społeczny, który powstał po katastrofie smoleńskiej. Prezes PiS-u podkreślił znaczenie tej działalności dla kultywowania pamięci jego brata Lecha Kaczyńskiego.

Jarosław Kaczyński zwrócił się do Solidarności, aby podjęła wspólne działania z jego partią. Prezes PiS-u podkreślił, że jego ugrupowanie wyrosło z tradycji Solidarności. Dlatego cele związku i PiS-u są podobne - iść ku nowej sprawiedliwej Polsce - mówił Jarosław Kaczyński.