Obie organizacje postulowały likwidację PIT-u i zastąpienie go podatkiem od funduszu płac. Podobnie jest z Unią Polityki Realnej, której szef Bartosz Jóźwiak zastrzega, że pomysł jego partii jest lepszy, ponieważ idzie dalej i zakłada wprowadzenie 1-2 procentowego podatku obrotowego, który byłby nałożony także na wielkie zagraniczne koncerny, które zdaniem szefa IPR, unikają dziś płacenia daniny na rzecz państwa.

Zaletą takiego rozwiązania ma być zmniejszenie administracji podatkowej i w konsekwencji wielomilionowe oszczędności. Jak rozwiązania UPR zmieniłyby życie Polaków? Najbardziej odczuwalny byłby brak kontaktu z fiskusem w postaci składania zeznania podatkowego.

Partia zastrzega, że bez ograniczenia wydatków budżetowych nie da się przeprowadzić tej reformy. Unia Polityki Realnej nie wykluczyła także współpracy z Fundacją Republikańską oraz Związkiem Przedsiębiorców i Pracodawców w sprawie likwidacji PIT-u. Obie organizacje przedstawiły wczoraj podobne rozwiązanie, którego konsultacje potrwają do września. Wówczas Fundacja i Związek planują rozpocząć zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy zmieniającej system podatkowy.