Andrzej Sadowski z Centrum Smitha powiedział IAR, że Margaret Thatcher potrafiła pokazać determinację polityczną jeśli chodzi o zmiany, które przeprowadziła w Wielkiej Brytanii. Podkreślił, że przywróciła naturalne mechanizmy wolnorynkowe. Zaznaczył, że odwoływała się do przedsiębiorczości, która budowała pomyślność Europy przez 200 lat, a która po II wojnie światowej była tępiona na terenie jej kraju.

Sadowski razem z kolegami, z którymi zakładał Centrum Smitha spotkał się z Margaret Thatcher podczas jej pobytu w Warszawie na początku lat 90-tych, kiedy otwierała w Polsce fundację swojego imienia. Podkreśla, że była osobą zdecydowaną i emanującą energią oraz przekonaniem o słuszności własnych poglądów.

Jednym z najważniejszych celów w polityce wewnętrznej Margaret Thatcher było ograniczenie pozycji związków zawodowych. Przez blisko rok walczyła z protestami górników, które zakończyły się zamknięciem kilkunastu niedochodowych kopalń. Przeprowadziła też prywatyzację bardzo wielu firm znacjonalizowanych wcześniej przez rządy Partii Pracy.

Jedną z najtrudniejszych decyzji w polityce zagranicznej Thatcher było wysłanie brytyjskiej floty i wojna z Argentyną o wyspy Falklandy, zajęte w 1982 roku przez armię argentyńską. Odzyskanie Falklandów przyniosło jej dużą popularność w kraju. ęłęóThatcher sympatyzowała z chilijskim dyktatorem generałem Augusto Pinochetem. Podczas wojny falklandzkiej rząd Chile jako jedyny w Ameryce Łacińskiej aktywnie poparł Wielką Brytanię.