Wyrazy współczucia przesłali do Londynu przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, szef Komisji Europejskiej Jose Barroso i Europarlamentu Martin Schulz, oraz sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. "Wyjątkowy polityk, historyczna postać i niezwykła osobowość” - tak wspominają unijni politycy byłą brytyjską premier.

Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego napisał w oświadczeniu, że Margaret Thatcher była zagorzałą obrończynią wolności, popierała silne NATO i więzy transatlantyckie.. Przyczyniła się do zakończenia Zimnej Wojny. "Podczas sprawowania rządów wykazywała się odwagą, wizją i zdolnościami przywódczymi" - podkreślił szef Sojuszu.

"Była jednym z najbardziej wpływowych europejskich liderów tamtych czasów"- tak napisał przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Mąż stanu w spódnicy, orędownik rozszerzenia Unii Europejskiej - tak szef Komisji Europejskiej Jose Barroso wspomina Thatcher. Barroso powiedział, że Margaret Thatcher będzie pamiętana zarówno za swój wkład w rozwój integracji europejskiej, jak i dystans, oraz zastrzeżenia. "Brała udział w tworzeniu unijnego rynku, odegrała kluczową rolę w zbliżaniu krajów Europy Środkowo-Wschodniej do europejskiej rodziny. Była orędownikiem rozszerzenia Unii"- podkreślił przewodniczący Komisji.

Szef Europarlamentu Martin Schulz napisał z kolei, że Margaret Thatcher to postać o historycznym znaczeniu, która zapisała się w brytyjskim i europejskim życiu politycznym.

W Brukseli dała się ona poznać jako twardy negocjator, broniący brytyjskich interesów. Wywalczyła rabat, czyli zredukowaną składkę do unijnego budżetu, którą Londyn ma do teraz. Sprzeciwiała się europejskiemu federalizmowi, czemu dała wyraz w wystąpieniu w Brugii w 1988 roku.