Rafał Herszkowicz, astronom-amator ze Zgierza, jest odkrywcą jednej z planet pozasłonecznych, dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. Rafał jest informatykiem, ma 33 lata. Pracuje w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zgierzu. Planetę odkrył dzięki analizie danych z kosmicznego teleskopu Kelpera i portalowi odkrywcyplanet.pl.

W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową,stwierdził, że do takiego odkrycia nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza. „Ja jako pierwszy to oznaczyłem, a potem potwierdzono, że tam faktycznie jest planeta” - mówi. Na portalu amatorzy analizują dane i wskazują tzw kandydatki na planety. Potem profesjonalni astronomowie potwierdzają ich istnienie. Koordynator portalu „odkrywcyplanet.pl”, który jest częścią międzynarodowego portalu „planethunters.org”, profesor Lech Mankiewicz z CentrumFizyki Teoretycznej PAN nie ma wątpliwości:„Jest to wielki dzień i wielka zasługa tego pana”. Zdaniem profesora Mankiewicza, każdy może spróbować swych sił jako odkrywca: „Kolejne dane napływają na ten portal co kilka miesięcy, więc kolejne planety pozasłoneczne czekają na odkrycie”.

O samej planecie wiadomo, że nazywa się PH2b, jest podobnym do Jowisza gazowym gigantem oddalonym od nas o ponad 1200 lat świetlnych. Znajduje się w tzw. „strefie zamieszkiwalnej”, czyli w rejonie, w którym może istnieć sprzyjająca życiu woda w stanie ciekłym. Taka woda może jednak występować nie na samej planecie, a na którymś z teoretycznie istniejących księżyców okrążających tę planetę.

Rafał Herszkowicz pod pseudonimem „raficoo28” wraz innymi amatorami znalazł ślady istnienia planety o nazwie PH2b. O odkryciu już wcześniej informowali autorzy projektu badawczego PlanetHunters.org. Dzięki portalowi PlanetHunters.org amatorzy mogą korzystać z danych kosmicznego teleskopu „Kepler”, który zajmuje się poszukiwaniem planet pozasłonecznych.