Paweł Poncyliusz z PJN twierdzi, że pierwsza dyskusja będzie dotyczyć Europy bo nawet najlepsze rozwiązania dla Polski muszą być zgodne z unijnymi normami. "Bo nawet jeśli dzisiaj politycy opozycyjni obiecują różnego rodzaju zmiany i mówią, że jak oni dojdą do władzy to zrobią więcej, fakty są takie, że zrobią, jeśli pozwolą na to unijne regulacje " - powiedział w rozmowie z IAR Poncyliusz. 

Z kolei wicepremier, prezes PSL Janusz Piechociński tłumaczy, że potrzebna jest Polsce debata ale nie wewnątrz jednej partii. "PSL i PJN chcą pokazać, że można rozmawiać nawet będąc w środowiskach, które do tej pory stały po różnych stronach barykady. Trzeba szukać tego co wspólne a nie tego co dzieli - wyjaśnił Piechociński.

Przypomniał, że inicjatywa wspólnego politycznego centrum ma być realizowana w ramach publicznych debat w najważniejszych - zdaniem ludowców i PJN- sprawach. Te sprawy to między innymi pamięć i tożsamość, edukacja w nowoczesnym państwie, przyjazny PIT dla polskiej rodziny, Polska obywatelska - sprawne i skuteczne państwo oraz nowoczesna wieś, rolnictwo i mała przedsiębiorczość. Udział w pierwszej debacie wezmą Janusz Piechociński, Paweł Kowal, Marek Migalski, Andrzej Grzyb, Jarosław Kalinowski i Paweł Poncyliusz, a także przedstawiciele placówek dyplomatycznych z różnych krajów. Początek o 11.00 w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.