statystyki

Po rozbiciu Państwa Islamskiego Europa stoi w obliczu terroryzmu 4M [WYWIAD]

autor: Artur Ciechanowicz18.11.2020, 07:54; Aktualizacja: 18.11.2020, 07:56
Jak ograniczenia związane z koronawirusem wpływają na pracę służb?

Jak ograniczenia związane z koronawirusem wpływają na pracę służb?źródło: ShutterStock

Statystycznie prawie nie ma przypadków, w których zamach taki jak w Wiedniu byłby przygotowywany lub przeprowadzony przez etnicznych Niemców czy Francuzów. Dlatego uważam, że Polska prowadzi bardzo rozsądną politykę wobec migrantów – mówi były szef niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji Hans-Georg Maassen.

Co o współczesnym terroryzmie w Europie mówią niedawne zamachy w Wiedniu i Paryżu?

Jeśli chodzi o Wiedeń, to był to ten rodzaj zamachu, z jakim od pewnego czasu się liczyliśmy. I wciąż się liczymy. Terrorysta odpowiadał pewnemu określonemu profilowi. Nazywamy go w niemieckim Urzędzie Ochrony Konstytucji 4M – mężczyzna, muzułmanin, migracyjne pochodzenie i marnie radzący sobie w szkole czy w życiu zawodowym. Osoby takie są podatne na radykalizację i przy odpowiednim zmanipulowaniu mogą być przekonane do dokonania zamachu. Napastnik z Wiednia odpowiadał tym parametrom.

Skoro zawczasu można ustalić profil sprawcy, to dlaczego służby nie zapobiegły zamachowi? Czy ten profil nie jest czasem wadliwy albo zbyt ogólny?

To trudne pytanie. Pewne zamachy można udaremnić, innych nie. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z samotnym sprawcą, jest to bardzo trudne. To nie to s amo co np. komando terrorystów z Syrii czy Iraku, o którego przemieszczaniu się mamy sygnały od wywiadu elektronicznego. Możemy wiedzieć o istnieniu samotnego, niebezpiecznego islamisty, możemy mieć jego dossier, ale nie jesteśmy w stanie przeniknąć do jego głowy i odczytać myśli. W związku z tym nie wiemy, co i kiedy dokładnie zamierza. Oczywiście, można robić więcej, ale potrzebna byłaby zgoda prawodawcy i poszerzenie kompetencji tajnych służb i większe uprawnienia w dziedzinie inwigilacji. Jest to jednak ingerencja w prawa obywatelskie i politycy oczywiście tego nie chcą. Myślę, że jest to też odpowiedź na pana drugie pytanie.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • remick(2020-11-18 09:11) Zgłoś naruszenie 100

    Maasen zostal odsuniety od funkcji przez M(F)erkel, POniewaz krytykowal jej zalanie Europy przez islamistow. PIS, dalej tak trzymac i najlepiej juz odgrodzic sie murem of kalifatu Zach. Europy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie