statystyki

"Atmosfera została przegrzana w niewłaściwym czasie". Co w PiS mówi się o wyroku TK ws. aborcji?

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak30.10.2020, 08:10; Aktualizacja: 30.10.2020, 08:20
W obozie rządowym widać, że manifestacje i napięcia polityczne, które wywołał wyrok TK, spowodowały potężne kłopoty w koncentracji sił, środków i mocy decyzyjnych w walce z pandemią.

W obozie rządowym widać, że manifestacje i napięcia polityczne, które wywołał wyrok TK, spowodowały potężne kłopoty w koncentracji sił, środków i mocy decyzyjnych w walce z pandemią.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Tomasz Stanczak Agencja Gazeta

Nawet w PiS pojawiły się obawy, że atmosfera została przegrzana w niewłaściwym czasie. Że nie da się okiełznać protestów na ulicach ani nie należy na nie spokojnie patrzeć.

C hce pan to skomentować pod nazwiskiem? – pytamy jednego z ministrów w rządzie PiS o wyrok TK, manifestacje i „orędzie” Jarosława Kaczyńskiego. – Nie chcę się już wychylać. Boję się o swoją rodzinę, żona z dziećmi została sama w domu. Dostajemy tyle gróźb, że nie nadążam z donosami na policję – przyznaje polityk.

Zaskoczeni społeczeństwem

Skala protestów, które wybuchły po orzeczeniu TK eliminującym legalną aborcję z powodu ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, zaskoczyła PiS. – Uważałem, że realnie mniej więcej połowa Polski jest chrześcijańsko-katolicka, ja sam uchodziłem za takiego „letniego katolika”, a ostatnio stałem się jakiś taki bardziej pobożny. Widać, że się trochę myliłem, nie doceniłem skali protestu – przyznaje osoba z rządu.

Zdaniem naszego rozmówcy nic złego by się nie stało, gdyby z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju wyrok TK zapadł później, a jego treść była „bardziej na miękko”. Na przykład zabroniono aborcji w przypadku zespołu Downa, a dopuszczono w innych, ciężkich przypadkach. Polityk podkreśla też, że rola Jarosława Kaczyńskiego w całej sprawie jest dalece przeceniana. – Na 100 proc. tego nie potwierdzę, ale słyszałem plotkę, że prezes się w to nie angażował. Po wydaniu orzeczenia wręcz miał mówić, że zrobiłby to inaczej, choć nie ma pretensji do sędziów, bo wie, jakimi przesłankami się kierowali – przekonuje nasz rozmówca.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (14)

  • oO do polityk PIS "nie nadążam z donosami"(2020-10-30 15:17) Zgłoś naruszenie 203

    Wspierasz szaleńca który w orędziu nawołuje do przelewania krwi Polaków - liczyłeś na oklaski ?

    Odpowiedz
  • znicz (2020-10-31 08:16) Zgłoś naruszenie 123

    zamknęli cmentarze???? no jaki bunt , takie decyzje tzw. rządu .Wybraliście ich to macie. następne jaja w grudniu - Sylwestra przeniosą na połowę sytycznia bo tacy z was buntownicy . Łykanie wszystkiego co wam serwuje pis - to nie strajk , te tłumy w takim razie to parodia--szkoda waszego czasu , wracajcie do domu bo się przeziębicie.

    Odpowiedz
  • Młode pokolenie(2020-10-30 10:27) Zgłoś naruszenie 85

    Marsz zombie na Haloween!

    Odpowiedz
  • MuZyk(2020-10-30 10:11) Zgłoś naruszenie 817

    Proponuję pod melodię piosenki „Miejcie Nadzieję…” Dajcie bezbronnym szansę zaistnienia, Nie zabijajcie zanim ujrzą świat; Niech krwią nie płacą za brak przewinienia Kto dał Ci prawo aby być jak kat. Sama istniejesz na tym łez padole, Pozwól więc dziecku poznać życie też Bądź mu opoką taką jak Ty miałaś W miłości matki i ojcowskiej też Jeśli niezdolna jesteś, aby pojąć Ze nowe życie, zawsze cudem jest Spójrz na świat zwierząt, tam nie zabijają Zycie poczęte przychodzi na świat Czyżby świat zmienił się tak radykalnie Że dziś zwierzęta bardziej ludzkie są Jeśli wyginą to z rąk barbarzyńców Co człowieczeństwo zatracili swe. Pomyśl skąd jesteś i skąd twe istnienie Jaka potęga pozwala Ci być Czy sobie życzysz, aby w tejże chwili Zdecydowała – nie masz prawa żyć….

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • patriota(2020-10-31 01:44) Zgłoś naruszenie 215

    „Opozycji” nie chodzi o interes kobiet i feministek z nieludzkim hasłem „aborcja jest OK.”, bo przerywanie ciąży z ważnych przyczyn jest możliwe. To pretekst, bo „strajk kobiet” nie chciał dialogu i są tylko absurdalne żądania jak „oddanie władzy” przez Zjednoczoną Prawicę. Prowokatorzy zakłócają pracę Sejmu, wyprowadzają na ulice ludzi nie zorientowanych o co naprawdę chodzi, mają tylko slogany i wyzwiska. Lewaccy prezydenci kilku miast zachęcają do „strajku” i jest haniebnie namawiana pozbawiona rozrywek młodzież! Po „imprezie” roznoszą na sobie wirusa, a z powodu lawinowego wzrostu ilości zakażeń ma nastąpić tragiczna niewydolność służby zdrowia i blokada gospodarki. Powstała destabilizacja i paraliż instytucji Państwa ma obalić legalne władze, a ich miejsce mają zająć inspiratorzy zrujnowania kraju. Te działania profesjonalnie przygotowują pozbawione przywilejów byłe służby z aparatu ucisku PRL, oraz „politycy” i aferzyści oderwani w 2015 r. od łupienia naszego narodu. Ochoczo pomagają im zewnętrzni wrogowie naszego państwa i obce polskojęzyczne media. Angażują duże nielegalne środki finansowe, bo liczą, że jak wrócą do władzy, to sobie to naszym kosztem odbiją z nawiązką. Rozległość i synchronizacja wrogich działań jest nieprzypadkowa, one nasiliły się po wszczęciu dochodzeń w sprawie korupcji i afer i na wielką skalę, przeciwko miliarderom i prominentom III RP i po „ruszeniu” kilku członków „kasty”. Akurat teraz w Gdańsku niektórym marzą się czasy zwierzchności niemieckiej, a może jeszcze zażądają autonomii i „korytarza” do „Vaterlandu”? Policja powinna rejestrować wszystkie wybryki, by można potem zidentyfikować sprawców korzystając z programu do rozpoznawania zamaskowanych twarzy i wdrożyć karne postępowania. Apelujmy do młodych ludzi, aby mimo znużenia epidemicznymi ograniczeniami, nie dali się wykorzystywać szulerom politycznym uczestnicząc w nielegalnych „imprezach”, po których przywlekają do domów wirusy narażając swoich bliskich na zakażenie!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Sumienie(2020-10-31 20:52) Zgłoś naruszenie 14

    Dobra , jestem prawnikiem i pełnomocnikiem nie narodzonych a zabitych dzieci . Będę Ciebie skarżył zupełnie tak jak by się narodziły i dorosły,.Wyobraź sobie że minęło wiele lat i że teraz stoi obok Ciebie inny już dorosły człowiek, może piękna kobieta lub mezczyzna i oskarża Ciebie pytaniem ?- czegoś mnie zabiła!a nie np siebie

    Odpowiedz
  • bee(2020-11-01 20:09) Zgłoś naruszenie 10

    Zwolennicy rodzenia uszkodzonych płodów coś nie piszą o swoim wkładzie do poprawy życia osób niepełnosprawnych żyjących. Za to budzą tzw. wyrzuty sumienia - całkiem jak kler. Ci żrą i żyją za kilku na koszt wiernych i podatników i stale mówią co inni mają robić aby oni mieli więcej. Czyli dla bydła ludzkiego nędza, smród i głód a dla nich i dojnej zmiany dobrobyt - 308 limuzyn dla rządu, po 10-20 tys.pensji, darmowe cele dwupokojowe w zakonach. darmowe emerytury i renty, a dla dzieci 500+.

    Odpowiedz
  • everlast what its like(2020-10-30 17:18) Zgłoś naruszenie 00

    jest scena z gry o tron gdzie Jorah Mormont tłumaczy Denerys, że władcy których stawia sobie za wzór byli owszem szlachetni, odważni i prawi. ponieśli też klęskę. jak słyszę takie piosenki to myślę o "synu" hasioka i maleńczuka: "to wszystko rady rady twojego taty".

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz