statystyki

Hiszpania walczy z koronawirusem. Rząd ogłosił stan zagrożenia epidemicznego

autor: Artur Ciechanowicz26.10.2020, 07:35; Aktualizacja: 26.10.2020, 07:35
Jeszcze we wrześniu premier Sanchez zarzekał się w jednym z wywiadów, że jego rząd nie zamierza wprowadzać kolejnego stanu nadzwyczajnego w całym kraju mimo wzrostu liczby zakażeń.

Jeszcze we wrześniu premier Sanchez zarzekał się w jednym z wywiadów, że jego rząd nie zamierza wprowadzać kolejnego stanu nadzwyczajnego w całym kraju mimo wzrostu liczby zakażeń.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Jakub Porzycki Agencja Gazeta

Z powodu szybko rosnącej liczby infekcji COVID-19 rząd podjął wczoraj decyzję o wprowadzeniu na terenie całego kraju stanu alarmowego – pierwszego stopnia stanu wyjątkowego.

Mniejszościowy gabinet Pedro Sancheza przychylił się do wniosku 10 spośród 17 rządów regionalnych – w tym Kraju Basków, Asturii i Katalonii – które domagały się takiej decyzji. Wprowadza ona godzinę policyjną dla całego kraju od 23. do 6.00 rano, ogranicza możliwość spotkań towarzyskich i przemieszczania się z jednej wspólnoty autonomicznej do drugiej, z wyjątkiem uzasadnionych powodów, takich jak pójście do pracy czy wizyta u lekarza.

Te środki mają obowiązywać przez 15 dni. Rząd chce jednak, by Kortezy w jednym głosowaniu wydłużyły ten termin do 6 miesięcy. Ma to pomóc uniknąć przedłużających się debat i głosowań co dwa tygodnie. Poprzednio stan alarmowy został wprowadzony w połowie marca i był przedłużany przez hiszpański parlament do 21 czerwca.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie