statystyki

Amerykańska polityka zagraniczna według Joego Bidena

autor: Radosław Korzycki12.10.2020, 07:38; Aktualizacja: 12.10.2020, 07:38
Joe Biden

Joe Bidenźródło: ShutterStock

Kandydat demokratów na prezydenta opisał swoją wizję dyplomacji na łamach „Foreign Affairs”.

„Globalne wyzwania, przed którymi stoi Ameryka – od zmian klimatycznych i masowej migracji po przełomowe technologie i choroby zakaźne – stają się coraz pilniejsze i bardziej złożone, tymczasem szybkie postępy autorytaryzmu, nacjonalizmu i nieliberalnych demokratur sprawiają, że coraz trudniej im sprostać. Demokracjom, paraliżowanym przez przerosty partyjniactwa, niszczonym przez korupcję i ogromne nierówności, trudniej spełniać obietnice dane społeczeństwu. Spada zaufanie do instytucji demokratycznych. Rośnie lęk przed innym, a międzynarodowy system, tak starannie skonstruowany przez USA, rozchodzi się w szwach” – zaczyna swoją wizję Joe Biden.

Jego zdaniem demokracja to nie tylko fundament amerykańskiego społeczeństwa, ale także źródło jego mocy. Wzmacnia i rozszerza przywództwo USA, zapewnia bezpieczeństwo na świecie, jest motorem pomysłowości, która napędza dobrobyt gospodarczy, oraz istotą tego, kim s ą Amerykanie, jak widzą świat i jak reszta świata widzi ich. Kandydat demokratów i faworyt listopadowych wyborów zakłada, że trzeba będzie przeprowadzić gruntowną reformę wizerunkową, po tym jak – jego zdaniem – Trump zepsuł renomę USA w świecie.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • Ar(2020-10-13 01:40) Zgłoś naruszenie 00

    W USA w Portland protestujący przewrócili dwa pomniki Lincolna i Roosvelta. Ludzie w USA mają dość rządów złodziei i oszustów.

    Odpowiedz
  • Ar(2020-10-14 22:45) Zgłoś naruszenie 00

    Ja przepraszam że czasem tak pisze ale zobaczcie Państwo Wiadomość z USA z dzisiaj 14 października. Były republikański kandydat na gubernatora Idaho aresztowany za porwanie i morderstwo 12 letniej dziewczynki Jonelle Matthews w 1984 roku.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie