W środę ministerstwo zdrowia poinformowało o 3003 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem; zmarło 75 osób - to najwięcej zgonów i zakażeń od początku pandemii w kraju. Również w Wielkopolsce liczba nowych przypadków – 245 – jest najwyższą liczbą od momentu potwierdzenia pierwszego przypadku na terenie województwa. Niemal połowę z tych zakażeń, stanowią przypadki z terenu Poznania i powiatu poznańskiego – 98.

Rzeczniczka prasowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu Cyryla Staszewska tłumaczyła w środę PAP, że „mamy wiele rozproszonych ognisk zakażeń”.

"Spora część tych zakażeń dotyczy szkół – obecnie zakażenia potwierdzone są w 10 placówkach, gdzie zakażeni są uczniowie lub nauczyciele. To także personel w prawie wszystkich szpitalach, czyli zakażenia wśród lekarzy, pacjentów, ale są to także zakłady pracy, urzędy” – mówiła Staszewska.

Dodała, że "od kilku dni mamy rzeczywiście wzrastającą liczbę nowych potwierdzonych przypadków, ale właściwie wzrost nowych zakażeń zaobserwowaliśmy od początku września, czyli od momentu rozpoczęcia roku szkolnego” - mówiła.

Staszewska zaznaczyła „w tym tygodniu Poznań +jeszcze może odetchnąć+, natomiast jesteśmy na pograniczu i niewykluczone, że już po niedzieli Poznań znajdzie się w strefie dodatkowych obostrzeń sanitarnych”.

Wśród największych ognisk koronawirusa na ternie Poznania i powiatu jest m.in. ognisko w ośrodku prowadzonym w Poznaniu przez siostry serafitki, gdzie do tej pory potwierdzono już 30 przypadków, a także ognisko zakażeń w starostwie powiatowym w Poznaniu.

Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego poinformował PAP, że w środę potwierdzono także większą liczbę zakażeń w powiatach: gnieźnieńskim, ostrowskim, pilskim, wolsztyńskim i krotoszyńskim. Wskazał, że łącznie na terenie województwa odnotowano 11 nowych ognisk zakażeń.

Od początku pandemii w Wielkopolsce odnotowano 9101 przypadków zakażeń koronawirusem, z czego obecnie 2327 to przypadki aktywne. Z powodu COVID-19 zmarło w regionie 341 osób, a 6433 wyzdrowiało. (PAP)

Autor: Anna Jowsa