statystyki

Zambia pada pod ciężarem wirusa. Państwu grozi bankructwo

autor: Jakub Kapiszewski29.09.2020, 08:43; Aktualizacja: 29.09.2020, 08:43
Niektóre wydatki trudno uznać za prorozwojowe. Przykład: wart prawie 70 mln dol. odrzutowiec Gulfstream, którym lata prezydent Edgar Lungu. Zambijskie lotnictwo odebrało samolot na początku ub.r.

Niektóre wydatki trudno uznać za prorozwojowe. Przykład: wart prawie 70 mln dol. odrzutowiec Gulfstream, którym lata prezydent Edgar Lungu. Zambijskie lotnictwo odebrało samolot na początku ub.r.źródło: ShutterStock

Władze w Lusace ogłosiły, że z powodu pandemii nie są w stanie spłacać długów. Problemy kraju są jednak starsze niż COVID-19.

Dzisiaj rząd Zambii chce przedstawić wierzycielom propozycję odłożenia w czasie spłaty kolejnej transzy zadłużenia. Chodzi o 120 mln dol., których zwrot Zambia chciałaby opóźnić do kwietnia przyszłego roku. Jeśli na plan zgodzą się dwie trzecie wierzycieli, finanse afrykańskiego państwa przynajmniej na chwilę będą uratowane. W przeciwnym wypadku kraj zostanie uznany za bankruta.

Jako oficjalną przyczynę problemów z obsługą zadłużenia rząd podał „spadające dochody oraz niespodziewane wydatki związane z pandemią”. Źródła zambijskich kłopotów sięgają jednak znacznie głębiej. Kiedy na początku maja tygodnik „The Economist” opublikował ranking stanu finansów wschodzących gospodarek, Zambia znalazła się na 64. miejscu, trzecim od końca, wyprzedzając jedynie znajdujące się na skraju upadku Liban i Wenezuelę. „Zambia jest doskonałym przykładem, jak nie rządzić krajem”, napisał wówczas tygodnik.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • Marian(2020-09-29 09:19) Zgłoś naruszenie 11

    Sami sobie tak nagrabili to powinni upaść... a nie żeby inne państwa ich "ratowały". Jak już napisaliście, inne państwa uratowały Zambię już w 2004 i potem sami znowu się pogrążyli. Jak nie potrafią gospdoarować (a przypomnę, że białych nie dopuszczą) to niech mieszkają sobie w lepiankach.

    Odpowiedz
  • Maria Anna(2020-09-30 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    Marian nie ma najmniejszego pojęcia o tzw. global South, ani o efektach ludobójczej strategii kolonialnej, ani, o zgrozo, nie mniej ludobójczej strategii „cywilizowania” i wprowadzania kapitalizmu w państwach afrykańskich przez global North. Koloniailizm wciąż nie może się skończyć, zmienia tylko oblicza.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie