Władze miasta otrzymały w środę pismo z sosnowieckiego sanepidu, który – powołując się na zalecenia głównego inspektora sanitarnego z 25 sierpnia – wskazuje, że zgoda na tryb nauczania hybrydowego i zdalnego będzie wydawana "tylko w uzasadnionych wypadkach w oparciu o realne, a nie potencjalne ryzyko wystąpienia zakażenia".

W Sosnowcu zgodę na czasową zmianę sposobu nauczania otrzymała tylko jedna placówka – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 przy ul. Bohaterów Monte Cassino, gdzie uczy się wiele dzieci o specjalnych potrzebach w zakresie kształcenia.

"To oznacza, że nauka w pozostałych placówkach oświatowych na terenie Sosnowca rozpocznie się w formie tradycyjnej. Bardzo dziękuje dyrektorom naszych szkół, przedszkoli i żłobków oraz nauczycielom i wszystkim pracownikom oświaty, którzy włożyli mnóstwo pracy w przygotowanie swoich placówek do nowej, trudnej rzeczywistości" – powiedział w środę prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

"Szkoda, że Główny Inspektorat Sanitarny ogranicza się jedynie do kolejnej aktualizacji na swojej stronie w sprawie wytycznych dla placówek oświatowych, często dezorganizując w ten sposób przygotowania samorządów. Żałuję, że GIS nie wziął pod uwagę opinii ekspertów, Związku Miast Polskich oraz Unii Metropolii Polskich. Wierzę, że aż do kolejnych wakacji praca szkół, przedszkoli i żłobków będzie przebiegała bez zakłóceń" – dodał. (PAP)

Autorka: Anna Gumułka