statystyki

Linas Linkevičius: Rosyjska interwencja na Białorusi byłaby nieracjonalna [WYWIAD]

autor: Michał Potocki19.08.2020, 07:38; Aktualizacja: 19.08.2020, 07:39
Linas Linkevicius

Linas Linkeviciusźródło: ShutterStock

Ponieważ nie uznajemy wyborów, pod znakiem zapytania stoi też legitymacja obecnego przywódcy. W oświadczeniu nazwałem go byłym prezydentem – mówi DGP szef MSZ Litwy Linas Linkevičius.

Litwa jest uznawana za jednego z liderów europejskiej reakcji na wydarzenia na Białorusi. Mińsk odrzucił jednak wasz plan uregulowania kryzysu. Co dalej?

Powinniśmy wypracować jednolite stanowisko międzynarodowe, najlepiej na poziomie całej Unii, i przynajmniej wprowadzić sankcje – ten proces po ostatnim posiedzeniu Rady już się rozpoczął. Ważne jest też zapewnienie wsparcia poszkodowanym. Uzgodniliśmy z unijnymi kolegami utworzenie specjalnego funduszu na rzecz ofiar represji. Uruchomiliśmy program leczenia poszkodowanych, co również może być elementem zbiorowego wsparcia dla Białorusinów, choć na razie nie wypracowano procedur, jak ci ludzie mieliby być identyfikowani ani w jaki sposób mieliby przyjechać. Ogólnie rzecz biorąc, ranni będą mogli być leczeni w naszych szpitalach. Sytuacja pozostaje napięta. Istnieje wiele nieznanych czynników, które mogą wpłynąć na jej rozwój. Niejasna pozostaje rola Rosji zwłaszcza po tym, jak Alaksandr Łukaszenka poprosił ją o wsparcie. Nie wiadomo, co się wydarzy, więc ważne jest też wysłanie sygnału, co jest akceptowalne, a co nie. Jeśli po tym niepotrzebnym, bezpodstawnym i dziwnym wezwaniu o pomoc Rosja rozpocznie inwazję, zmieni to diametralnie sytuację w regionie.

Czy ryzyko rosyjskiej interwencji jest duże?

Osobiście nie sądzę, żeby to się wydarzyło, bo jeszcze bardziej skomplikowałoby reputację Rosji jako państwa. Poza tym pokazano by w ten sposób także obywatelom Rosji, jak sami byliby traktowani w takiej sytuacji. Inwazja nie byłaby krokiem racjonalnym. Ale niestety nie mogę jej wykluczyć. Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie