statystyki

Unia znowu będzie Sprawą Zagraniczną. Ministerialnie

autor: Magdalena Cedro18.08.2020, 08:00; Aktualizacja: 18.08.2020, 08:44
Jacek Czaputowicz

Jacek Czaputowiczźródło: ShutterStock

Polityka europejska, razem z Konradem Szymańskim, może z powrotem wrócić do MSZ. To jeden z możliwych scenariuszy jesiennych zmian w rządzie. Nazwisko szefa resortu nie jest jeszcze znane.

Szykowana rekonstrukcja rządu może doprowadzić do sporego przetasowania w polityce zagranicznej. Nie chodzi tylko o zmianę na stanowisku ministra spraw zagranicznych i likwidację resortu funduszy zajmującego się wydawaniem pieniędzy z europejskiego budżetu. Jak się dowiadujemy, są plany, by wydzielone z MSZ sprawy europejskie po niecałym roku przenieść tam z powrotem.

Nasze źródło w rządzie podkreśla, że celem nadrzędnym przemeblowania w gabinecie Mateusza Morawieckiego jest zmniejszenie liczby ministrów konstytucyjnych. – Z punktu widzenia premiera obsłużenie tej całej machiny, w której są 23 równorzędne sobie osoby (21 ministrów konstytucyjnych i dwóch bez teki – red.), to duże utrudnienie, jeśli chodzi o sprawność rządu. Ministrowie się czasem spierają, nie potrafią czegoś rozwiązać i potem przychodzą z tym do premiera – słyszymy.

Decyzja o wydzieleniu spraw europejskich i przeniesieniu ich z Szucha do kancelarii premiera zapadła w listopadzie zeszłego roku. W ten sposób polityka unijna trafiła pod bezpośrednią pieczę szefa rządu, wzmacniając jego pozycję, a odpowiedzialny za nią Konrad Szymański z wiceministra spraw zagranicznych awansował do rangi ministra konstytucyjnego. To miało sens z dwóch powodów. Po pierwsze, to premier – a nie minister spraw zagranicznych – odpowiada za prowadzenie polityki europejskiej. Zgodnie z postanowieniem Trybunału Konstytucyjnego z 2009 r. to szef rządu ma prawo reprezentowania Polski na szczytach europejskich, a to przecież tam zapadają kluczowe decyzje.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • japeerdolę(2020-08-18 09:10) Zgłoś naruszenie 10

    .........Unia znowu będzie Sprawą Zagraniczną. Ministerialnie autor: Magdalena Cedro..... Szanowna Magdo proszę ten bełkot przetłumaczyć na język ojczysty....

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie