statystyki

Rząd Merkel wspierał Wirecard. Co łączy kanclerz z upadającą spółką z branży fintech?

autor: Artur Ciechanowicz21.07.2020, 07:28; Aktualizacja: 21.07.2020, 07:33
Angela Merkel

Angela Merkelźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: FRANCISCO POOL

Skandal wokół upadłej niemieckiej spółki z branży technologii finansowych sięga szczytów władzy w Berlinie.

Co łączy panią kanclerz i przedsiębiorstwo uważane do niedawna za cudowne dziecko branży fintech? Więcej niż się wydaje. I więcej niż rząd RFN chciałby przyznać. Nic dziwnego – Merkel i jej ministrowie woleliby, żeby ich nazwiska nie były kojarzone z firmą, która ogłosiła upadłość po ujawnieniu gigantycznego oszustwa księgowego.

Fakty są jednak bezlitosne. Jak ustalił tygodnik „Der Spiegel” – potwierdzając to w Urzędzie Kanclerskim i ministerstwie finansów – niemiecki rząd wspierał Wirecard, i to na najwyższym szczeblu, w realizacji planów wejścia na rynek chiński.

3 września 2019 r. Karl-Theodor zu Guttenberg – były minister gospodarki i obrony w gabinecie Angeli Merkel w latach 2009–2011 – spotkał się z szefową rządu i zabiegał o polityczne poparcie dla Wirecard w Pekinie. Działo się to kilka dni przed wizytą Merkel w Państwie Środka. Działający na rzecz spółki z branży fintech lobbysta, który osiem lat wcześniej pożegnał się z funkcją ministra po tym, gdy udowodniono mu plagiat pracy doktorskiej, najwyraźniej wciąż umie przekonywać kanclerz do swoich racji. Już 8 września Lars-Hendrik Roeller, bliski współpracownik Angeli Merkel, szef wydziału gospodarczego w Bundeskanzleramt, składał Guttenbergowi e-mailowy raport: temat Wirecard został podjęty podczas rozmów z Chińczykami i spółka może liczyć na dalszą pomoc. W ubiegły piątek rzecznik rządu potwierdził te informacje.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie