statystyki

Wybory na Chorwacji: Chadecja najsilniejsza w historii

autor: Natalia Żaba07.07.2020, 07:38; Aktualizacja: 07.07.2020, 07:49
Andrej Plenkovic

Andrej Plenkovicźródło: PAP
autor zdjęcia: ANTONIO BAT

Partia Andreja Plenkovicia rozbiła konkurentów. To dobra wiadomość dla powstałej w Warszawie Inicjatywy Trójmorza.

Porażka socjaldemokratów i nacjonalistów, miażdżąca wygrana centroprawicy, ale też nieoczekiwanie dobry wynik politycznej świeżynki, koalicji lewicy i Zielonych. Wyniki niedzielnych wyborów z 99,96 proc. podliczonych już lokali wyborczych wskazują, że kolejną kadencję u władzy pozostanie Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) Andreja Plenkovicia. To najlepszy wynik tej partii od jej powstania w 1989 r., czyli na krótko przed rozpadem Jugosławii.

Wówczas na jej czele stał Franjo Tuđman, który do śmierci w 1999 r. pełnił funkcję prezydenta. To za jego rządów Chorwacja ogłosiła i obroniła przed Serbami niepodległości i przeprowadziła prywatyzację – niezbyt udaną, bo tworzącą oligarchiczne układy. HDZ sama przedstawia się jako centroprawica, ale jej przeciwnicy traktują ją jak partię nacjonalistyczną. To Tuđman podjął próbę przyłączenia wszystkich ziem zamieszkanych przez Chorwatów, a leżących na terenie Bośni i Hercegowiny czy serbskiej Wojwodiny. HDZ jest też oskarżana o dyskryminację mniejszości serbskiej.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie