statystyki

Konwent św. Katarzyny kontra Bosak i przyjaciele [OPINIA]

autor: Zbigniew Parafianowicz, Marceli Sommer29.06.2020, 08:40; Aktualizacja: 29.06.2020, 08:45
Wybory pokazały, że Lewica w niewielkim stopniu uformowała sobie w ostatnich latach elektorat lojalny i autonomiczny wobec szerszego obozu liberalno-demokratycznego czy antypisowskiego.

Wybory pokazały, że Lewica w niewielkim stopniu uformowała sobie w ostatnich latach elektorat lojalny i autonomiczny wobec szerszego obozu liberalno-demokratycznego czy antypisowskiego.źródło: ShutterStock

W okresie poprzedzającym głosowanie już nie miejsce na podium czy dwucyfrowy wynik, ale uniknięcie kompromitacji wyznaczało horyzont ambicji Lewicy w tych wyborach. Z zaplecza politycznego Roberta Biedronia w ostatnich tygodniach coraz głośniej było słychać obawy, czy lider Wiosny zdoła pobić wynik Magdaleny Ogórek sprzed pięciu lat. 

Warto przypomnieć, że kandydatka z wynikiem niespełna 2,4 proc. głosów jest symbolem nie tylko największej dotąd porażki lewicowych formacji w wyborach głowy państwa, lecz także kluczowym elementem sekwencji wydarzeń, które doprowadziły do utraty sejmowej reprezentacji przez Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Formacja, która w ubiegłorocznej elekcji wróciła do Sejmu jako „trzecia siła” i miała rywalizować z Koalicją Obywatelską o pozycję najważniejszej siły opozycyjnej, stoi w obliczu utraty ostatniego miejsca na podium. Ostatnie sondaże partyjne dawały jej wynik o kilka punktów słabszy niż w wyborach parlamentarnych i ustawiły w jednej lidze z PSL i Konfederacją.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • ppu(2020-07-02 13:26) Zgłoś naruszenie 00

    Bosak w tytule i rozczulanie się nad levicom(-pisownia specjalna dla milerów) i pomyśleć, że dudziarze przestali myśleć (zapomnieli ?).Mogą ,, zapraktykować ,, polską inkwizycję nie taką jak tą z portretami.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie