statystyki

Rośnie napięcie na Białorusi. Represje rozpoczęły się już na etapie zbierania podpisów poparcia

autor: Michał Potocki08.06.2020, 08:20; Aktualizacja: 08.06.2020, 08:21
Największa dotychczas fala powyborczych represji miała miejsce w latach 2010–2011. Setki ludzi znalazło się wówczas w aresztach, a kilkudziesięciu skazano na kary więzienia.

Największa dotychczas fala powyborczych represji miała miejsce w latach 2010–2011. Setki ludzi znalazło się wówczas w aresztach, a kilkudziesięciu skazano na kary więzienia.źródło: ShutterStock

Łukaszenka sugeruje możliwość użycia siły, przypominając, jak w Uzbekistanie „stłumiono pucz, rozstrzeliwując tysiące ludzi”.

Represje rozpoczęły się już na etapie zbierania podpisó w poparcia, a nie – jak zazwyczaj – po przeprowadzonym głosowaniu. Tymczasem prezydent zdecydował się wymienić premiera. W czwartek ekonomistę Siarhieja Rumasa zastąpił Raman Hałouczanka. To dziesiąty premier w historii niepodległej Białorusi i dziewiąty mianowany przez Alaksandra Łukaszenkę. – Po rejestracji urzędującego prezydenta w charakterze kandydata zawsze ogłaszaliśmy nowy skład rządu. Przed wyborami, żeby ludzie widzieli, z kim będziemy pracować – tłumaczył prezydent.

To nieprawda. Poprzedni szefowie rządów byli mianowani albo tuż po wyborach, jak Michaił Miasnikowicz w 2010 r., albo na długo przed nimi, jak w 2014 r. Andrej Kabiakou, następca Miasnikowicza i poprzednik Rumasa. – Wielkich pretensji nie ma, ale człowiek chce się zająć biznesem – tłumaczył prezydent przyczyny odwołania Rumasa, który kierował rządem niecałe dwa lata. Eksperci dopatrują się jednak innych przyczyn. Przez kilka lat Rumas był członkiem rady nadzorczej Biełgazprombanku, gdy kierował nim Wiktar Babaryka, który wyrósł na jednego z głównych konkurentów Łukaszenki w wyborach.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie