statystyki

Wybory w czasie koronawirusa: Większość krajów przekłada. Spór o termin trwa w Polsce i na Sri Lance

autor: Michał Potocki12.05.2020, 06:00; Aktualizacja: 12.05.2020, 08:01
wybory eurowybory

Wybory w Syrii przełożono dwa razy na podstawie dekretu prezydentaźródło: ShutterStock

Żeby znaleźć podobny do polskiego przypadek proceduralnego chaosu, trzeba sięgnąć do czasów sprzed pandemii

Odkąd epidemia rozprzestrzeniła się z Chin na inne kraje, większość planowanych wyborów przesunięto. Poza Polską największy spór o ich datę wybuchł na Sri Lance. Lankijczycy mieli głosować 25 kwietnia. Przepisy pozwalają trzyosobowej komisji wyborczej na odsunięcie daty, jeśli wystąpią nieprzewidziane okoliczności, które uniemożliwiają przeprowadzenie głosowania. 13 marca, 11 dni po rozwiązaniu parlamentu przez nowego prezydenta Gotabaję Radźapaksę, tak też się stało. – O tym, czy zagłosujemy w maju, czerwcu czy lipcu, zadecyduje to, jak szybko pokonamy wirusa – tłumaczył szef Komisji Mahinda Desaprija. Początkowo głosowanie przełożono o dwa tygodnie, ale i tego terminu nie dotrzymano.

Decyzję podjęto wbrew Radźapaksie, który liczył, że wybory przyniosą mu większość w zdominowanym dziś przez opozycję parlamencie. Prezydent zażądał od komisji wyznaczenia daty, ostrzegając przed kryzysem konstytucyjnym, a grupa dziennikarzy pod wodzą szefa gazety „Rawaja” Wiktara Ajiwana złożyła w tej sprawie skargę do Sądu Najwyższego. „Działający parlament w obliczu kryzysu narodowego jest jeszcze bardziej potrzebny niż zwykle” – pisali. Konstytucja przewiduje, że nowo wybrany parlament musi się zebrać najpóźniej trzy miesiące po rozwiązaniu starego. Ta data nie zostanie dotrzymana, ale po paru tygodniach przepychanek komisja rozpisała wybory na 20 czerwca.

W Europie było spokojniej. Macedończycy mieli iść do urn 12 kwietnia. Zgodnie z konstytucją tego kraju wybory nie mogą się odbyć w warunkach stanu wojennego lub wyjątkowego. Ten ostatni może być wprowadzony podczas „katastrofy naturalnej lub epidemii o znacznych rozmiarach”. Prezydent Stewo Pendarowski wprowadził go 18 marca, a głosowanie zostało przełożone. Ponieważ kwietniowe wybory w Macedonii Płn. miały być przedterminowe, a kadencja parlamentu skończyłaby się w listopadzie, de facto (choć nie de iure) może to oznaczać przywrócenie starej daty.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie