"Mamy 210 nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw:  województw: śląskiego (142), wielkopolskiego (25), dolnośląskiego (16), małopolskiego (14), opolskiego (5), pomorskiego (4), kujawsko-pomorskiego (3), zachodniopomorskiego (1) " - podał resort na swoim profilu na Twitterze.

"Z przykrością informujemy o śmierci 3 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 93-K Bolesławiec, 92-K Poznań, 68-K Łańcut" - poinformowano także.

Łączna liczba chorych, u których potwierdzono zakażenie to 16 206 osób. Pacjenci znajdują się w szpitalach jednoimiennych, które zajmują się wyłącznie pacjentami zarażonymi koronawirusem.

Z danych MZ wynika, że dotychczas przeprowadzono ponad 476,9 tys. testów, w tym ostatniej doby 16,2 tys.  

Według danych MZ na dzisiaj rano, hospitalizowanych było 2 598 osób, 97 002 zostało objętych kwarantanną, a 17 051 - nadzorem epidemiologicznym. Dotychczas zmarły 803 osoby. Wyzdrowiało 5 816 osób.

Od blisko dwóch miesięcy miesiąca obowiązuje stan epidemii. Przedłużono zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach i na uczelniach wyższych do 24 maja, egzaminy ośmioklasisty i maturalne mają odbyć się w czerwcu.

Za naruszenie zasad kwarantanny grozi od 5 tys. zł do 30 tys. zł.

Jednocześnie rząd zapowiedział stopniowe znoszenie ograniczeń, ich tempo i zakres zależeć ma od sytuacji epidemiologicznej w kraju. Rząd chce, aby usługi branży beauty mogły być świadczone możliwie szybko - aby zostały wznowione w ramach zbliżającego się III etapu odmrażania polskiej gospodarki.

W ramach I etapu otwarto lasy, parki i skwery. Poluzowane zostały także ograniczenia dotyczące placówek handlowych do 100 metrów, w sklepie mogą przebywać 4 osoby na kasę (nie licząc personelu). W większych - liczba klientów zależy od powierzchni sklepu; na jedną osobę musi przypadać kilkanaście metrów.

W ramach drugiego etapu od 4 maja otwarto galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, a także biblioteki i muzea. Można także prowadzić ćwiczenia rehabilitacyjne. Od 6 maja mogą być otwierane żłobki i przedszkola (decyzje będą należeć do jednostek samorządu terytorialnego).

Wcześniej zapowiedziano otwarcie niektórych boisk i stadionów w maju, a w czerwcu powrót do rozgrywek piłkarskich.

W związku z kryzysem podjęto działania osłonowe dla przedsiębiorców. W życie weszły już ustawy, dotyczące możliwości przesuwania środków unijnych, dopłat do ubezpieczeń społecznych, możliwości pożyczek z kilkunastomiesięczną karencją w spłacie i innych form wsparcia.

Dotychczas na świecie zanotowano ponad 3,84 mln potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 187 krajach. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych (ponad 1,3 mln). Wirus pojawił się w końcu ub. roku w Chinach (gdzie od tamtego czasu zachorowało ponad 84 tys. osób).

W Europie najwięcej zachorowań stwierdzono w Hiszpanii (ponad 224 tys.), Wielkiej Brytanii (ponad 220 tys.), we Włoszech (ponad 219 tys.), we Francji (ponad 177 tys.), Niemczech (ponad 171 tys.). A także ponad 53 tys. w Belgii, ponad 42 tys. w Niderlandach i ponad 30 tys. w Szwajcarii.

W ostatnich dniach najbardziej - poza Stanami Zjednoczonymi - wzrasta liczba zarażonych w Rosji ( koronawirusa wykryto już u ponad 209,6 tys. osób, w Brazylii (162,6 tys.), Turcji (138,6 tys.) i Iranie (107,5 tys.).

Wśród państw Europy Środkowej, najwięcej potwierdzonych zakażeń zanotowano na Białorusi - ponad 22 tys. i na Ukrainie - 15 tys. oraz w Rumunii - ponad 15 tys. i w Czechach - ponad 8 tys.

Spośród wszystkich dotychczas zarażonych koronawirusem zmarło ponad 282 tys. osób. Wśród nich: ponad 31 tys. osób w Wielkiej Brytanii, 30  tys. osób we Włoszech, ponad 26 tys. osób w Hiszpanii i ponad 26 tys. we Francji.

Znaczącą poprawę (bądź wyleczenie) odnotowano u ponad 1,4 mln pacjentów na świecie, w tym u ponad 145 tys. pacjentów w Niemczech, u ponad 136 tys. w Hiszpanii i u ponad 105 tys. pacjentów we Włoszech.