statystyki

Kwarantanna w plenerze. Stany USA nie radzą sobie z problemem bezdomności

autor: Eliza Sarnacka-Mahoney10.05.2020, 17:00
Ani Kalifornia, ani inny stan nie radzą sobie jednak z kwestią bezdomności w czasie pandemii koronawirusa.

Ani Kalifornia, ani inny stan nie radzą sobie jednak z kwestią bezdomności w czasie pandemii koronawirusa.źródło: ShutterStock

Władze amerykańskich miast gorączkowo przekształcają motele i centra rekreacji w tymczasowe schroniska dla bezdomnych, aby nie dopuścić do powstania nowych ognisk choroby.

S a n Francisco było pierwszym miastem w USA, które zakazało swoim mieszkańcom opuszczania domów z wyjątkiem wyjścia do pracy czy zrobienia koniecznych zakupów. W reakcji na komunikat władz kilkadziesiąt tysięcy osób koczujących tam na ulicach wpadło w panikę i dezorientację. Bo czy to oznaczało, że muszą przez długie dni grzęznąć w tekturowych budach i namiotach? I co mają jeść, skoro zamknięto garkuchnie i centra pomocy? Jak będą załatwiać swoje potrzeby? A może po prostu wszystkich ich zgarną do więzienia?

O ile w ostatnich latach Ameryka nie poświęcała wiele uwagi na szukanie systemowego rozwiązania problemu osób w kryzysie bezdomności, o tyle obecnie stało się to sprawą życia i śmierci. Ta grupa w USA jest szczególnie narażona na to, aby stać się ogniskiem COVID-19 − co wiąże się z dodatkowym ryzykiem epidemicznym dla miast, w których żyją. Jednak podobnie jak w całych Stanach, pomoc dla bezdomnych w czasie pandemii dociera zbyt wolno i chaotycznie. Kto myśli, że nie ma nic bardziej przygnębiającego niż widok wyludnionej metropolii, powinien przejść się po uliczkach i miejskich parkach naszpikowanych namiotami. Albo po rozległych parkingach, gdzie na asfalcie wymalowano równe kwadraty, aby ludzie, którzy na nich sypiają, znajdowali się od siebie w bezpiecznej odległości. I nie są to wcale obrazki z najuboższych rejonów USA.

Magazyn DGP z 8 maja 2020

Magazyn DGP z 8 maja 2020

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (4)

 • makulaturowy tytan(2020-05-10 18:18) Zgłoś naruszenie 22

  Póki co najlepiej radzą sobie z produkcją zabawek do zabijania. Z koronawirusem też sobie radzą . Trampek obiecał parę setek tysięcy trupów więc trzeba cierpliwie poczekać.

  Odpowiedz
 • tak sobie(2020-05-11 13:04) Zgłoś naruszenie 11

  Lepszego przygłupa i idiotę na prezydenta nie mogli sobie wybrać. Taki sam jest w Wlk. Brytanii Johnson, któremu trampek może dać buzia a niewiele od nich odbiega polski eunuch kaczor.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Edek(2020-05-13 00:20) Zgłoś naruszenie 00

  To nie kwestia prezydenta USA tylko bandyckiego systemu kapitalistycznego. Puki co człowiek w Polsce znaczy więcej niż w USA czy nawet zachodniej Europie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie