statystyki

Kwarantanna w plenerze. Stany USA nie radzą sobie z problemem bezdomności

autor: Eliza Sarnacka-Mahoney10.05.2020, 17:00
Ani Kalifornia, ani inny stan nie radzą sobie jednak z kwestią bezdomności w czasie pandemii koronawirusa.

Ani Kalifornia, ani inny stan nie radzą sobie jednak z kwestią bezdomności w czasie pandemii koronawirusa.źródło: ShutterStock

Władze amerykańskich miast gorączkowo przekształcają motele i centra rekreacji w tymczasowe schroniska dla bezdomnych, aby nie dopuścić do powstania nowych ognisk choroby.

S a n Francisco było pierwszym miastem w USA, które zakazało swoim mieszkańcom opuszczania domów z wyjątkiem wyjścia do pracy czy zrobienia koniecznych zakupów. W reakcji na komunikat władz kilkadziesiąt tysięcy osób koczujących tam na ulicach wpadło w panikę i dezorientację. Bo czy to oznaczało, że muszą przez długie dni grzęznąć w tekturowych budach i namiotach? I co mają jeść, skoro zamknięto garkuchnie i centra pomocy? Jak będą załatwiać swoje potrzeby? A może po prostu wszystkich ich zgarną do więzienia?

O ile w ostatnich latach Ameryka nie poświęcała wiele uwagi na szukanie systemowego rozwiązania problemu osób w kryzysie bezdomności, o tyle obecnie stało się to sprawą życia i śmierci. Ta grupa w USA jest szczególnie narażona na to, aby stać się ogniskiem COVID-19 − co wiąże się z dodatkowym ryzykiem epidemicznym dla miast, w których żyją. Jednak podobnie jak w całych Stanach, pomoc dla bezdomnych w czasie pandemii dociera zbyt wolno i chaotycznie. Kto myśli, że nie ma nic bardziej przygnębiającego niż widok wyludnionej metropolii, powinien przejść się po uliczkach i miejskich parkach naszpikowanych namiotami. Albo po rozległych parkingach, gdzie na asfalcie wymalowano równe kwadraty, aby ludzie, którzy na nich sypiają, znajdowali się od siebie w bezpiecznej odległości. I nie są to wcale obrazki z najuboższych rejonów USA.

Magazyn DGP z 8 maja 2020

Magazyn DGP z 8 maja 2020

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (4)

 • makulaturowy tytan(2020-05-10 18:18) Zgłoś naruszenie 22

  Póki co najlepiej radzą sobie z produkcją zabawek do zabijania. Z koronawirusem też sobie radzą . Trampek obiecał parę setek tysięcy trupów więc trzeba cierpliwie poczekać.

  Odpowiedz
 • Edek(2020-05-13 00:20) Zgłoś naruszenie 20

  To nie kwestia prezydenta USA tylko bandyckiego systemu kapitalistycznego. Puki co człowiek w Polsce znaczy więcej niż w USA czy nawet zachodniej Europie.

  Odpowiedz
 • tak sobie(2020-05-11 13:04) Zgłoś naruszenie 12

  Lepszego przygłupa i idiotę na prezydenta nie mogli sobie wybrać. Taki sam jest w Wlk. Brytanii Johnson, któremu trampek może dać buzia a niewiele od nich odbiega polski eunuch kaczor.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie