Jak podał na Twitterze korespondent telewizji CBS Mark Knoller, rekordowa emisja obligacji ma pokryć wydatki administracji USA na uchwalone przez Kongres programy pomocowe dla gospodarki, warte łącznie ok. 3 bln dolarów.

Według BBC, planowana emisja ma pobić dotychczasowy kwartalny rekord z czasów kryzysu finansowego w 2008 roku. W całym 2019 roku USA za pomocą obligacji skarbowych pożyczyło 1,28 biliona USD. Łączny dług publiczny USA to około 25 bilionów.

Tymczasem od kilku dni w Waszyngtonie trwają spekulacje na temat ewentualnego zaprzestania spłacania przez USA odsetek od obligacji posiadanych przez Chiny. Według doniesień m.in. "Washington Post" z ubiegłego tygodnia, doradcy prezydenta Donalda Trumpa sugerują to rozwiązanie jako jeden ze sposobów "ukarania" Pekinu za dopuszczenie do pandemii koronawirusa.

W czwartek prezydent Trump przyznał, że takie rozwiązanie mogłoby naruszyć "świętość dolara", ale dodał, że istnieją inne sposoby odegrania się na Chinach, jak np. wprowadzenie wysokich ceł.