W Chinach kontynentalnych jest obecnie 481 pacjentów chorych na Covid-19, w tym 33 przypadki określane jako ciężkie. Łącznie od początku pandemii chorobę potwierdzono u 82880 osób, z czego 4633 zmarły – wynika z danych komisji.

W ChRL do „potwierdzonych przypadków” Covid-19 nie zalicza się osób z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, ale bez objawów choroby. W niedzielę wykryto 13 takich przypadków, w tym dwa wśród osób powracających z zagranicy.

Łącznie w kraju pod obserwacją są obecnie 962 osoby zakażone, które nie mają objawów – podano w sprawozdaniu.

Szczytowy okres szerzenia się koronawirusa w Chinach minął wiele tygodni temu, a restrykcje epidemiczne są stopniowo rozluźniane. Wciąż obowiązuje jednak zakaz wjazdu do kraju dla większości cudzoziemców oraz obowiązek kwarantanny dla osób powracających z zagranicy, które wprowadzono w obawie przed infekcjami przywleczonymi.

Do świąt majowych pracę wznowiła większość atrakcji turystycznych w Chinach, w tym Zakazane Miasto w Pekinie i Wieża Żółtego Żurawia w Wuhanie, pierwotnym ognisku pandemii. Parki i muzea wprowadziły jednak środki ostrożności, a niektóre atrakcje znacznie ograniczyły maksymalną liczbę odwiedzających, by zmniejszyć ryzyko nowych zakażeń.

Mieszkańcy Kantonu na południu Chin w weekend tłumnie odwiedzali parki, deptaki handlowe i restauracje, korzystając z powrotu słonecznej pogody. Seniorzy znów gromadzili się na skwerach, by tańczyć, uprawiać tai czi i grać w karty, madżonga czy chińskie szachy. Większość ludzi wciąż nosi maseczki ochronne, a lokale gastronomiczne i domy towarowe przeważnie wymagają okazywania na telefonach "kodu zdrowotnego", który określa ryzyko, że dana osoba może być zakażona.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)