statystyki

Ukraina: Trwa bunt przeciw Zełenskiemu

autor: Zbigniew Parafianowicz04.05.2020, 08:00; Aktualizacja: 04.05.2020, 08:04
Od początku epidemii egzekwowanie decyzji władz centralnych w wielu miejscach Ukrainy było umowne

Od początku epidemii egzekwowanie decyzji władz centralnych w wielu miejscach Ukrainy było umowneźródło: ShutterStock

Charków i Odessa otwarcie kwestionowały decyzję władz w Kijowie ws. przeciwdziałania epidemii. Zakarpacie, Czernihów, Winnica i Lwów miały odrębne zdanie. Do ligi zbuntowanych dołączyły Czerkasy.

Rządzący Czerkasami Anatolij Bondarenko w sobotę dołączył do listy lokalnych liderów, którzy kwestionują politykę prezydenta w walce z COVID-19. Wcześniej decyzje Wołodymyra Zełenskiego w tej sprawie podważali merowie Odessy i Charkowa − Hennadij Truchanow i Hennadij Kernes. Przeciw Kijowowi wypowiadali się również lokalni politycy związani z ugrupowaniem Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki czy popularny mer Lwowa Andrij Sadowy. Od początku epidemii egzekwowanie decyzji władz centralnych w wielu miejscach Ukrainy było umowne.

Bondarenko, który merem 270-tys. Czerkas jest od 2015 r., wywodzi się z partii Ojczyzna Julii Tymoszenko. Zgodnie z jego poleceniem od 1 maja otwarte mają być parki, restauracje z ogródkami, salony fryzjerskie czy małe sklepy. Szef MSW Arsen Awakow odpowiedział, że w tej sprawie zostanie wszczęte śledztwo, bo − zgodnie z decyzjami rządu − poluzowanie jest możliwe dopiero po 11 maja.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • StAAbrA (2020-05-04 22:53) Zgłoś naruszenie 83

    Chmielnicki w grobie się tłucze z wściekłości ; tyle krwi kozackiej przelano w walce o ustanowienie jewrejskich rządów - a tu taka wdzięczność ... Szlag . Moja rada ? - "polskich panów" przeprosić i złożyć hołd stosowny niczym Szujski niejaki , a winnych tego cyrku poprosić , by sami się powbijali na pal ...

    Odpowiedz
  • Nergal (2020-05-06 06:13) Zgłoś naruszenie 30

    Ukraincy, nie róbcie żadnych kwarantanny, nie noście żadnych zabezpieczeń, olejcie korone, brawo wy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie