statystyki

Ukraina: Trwa bunt przeciw Zełenskiemu

autor: Zbigniew Parafianowicz04.05.2020, 08:00; Aktualizacja: 04.05.2020, 08:04
Od początku epidemii egzekwowanie decyzji władz centralnych w wielu miejscach Ukrainy było umowne

Od początku epidemii egzekwowanie decyzji władz centralnych w wielu miejscach Ukrainy było umowneźródło: ShutterStock

Charków i Odessa otwarcie kwestionowały decyzję władz w Kijowie ws. przeciwdziałania epidemii. Zakarpacie, Czernihów, Winnica i Lwów miały odrębne zdanie. Do ligi zbuntowanych dołączyły Czerkasy.

Rządzący Czerkasami Anatolij Bondarenko w sobotę dołączył do listy lokalnych liderów, którzy kwestionują politykę prezydenta w walce z COVID-19. Wcześniej decyzje Wołodymyra Zełenskiego w tej sprawie podważali merowie Odessy i Charkowa − Hennadij Truchanow i Hennadij Kernes. Przeciw Kijowowi wypowiadali się również lokalni politycy związani z ugrupowaniem Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki czy popularny mer Lwowa Andrij Sadowy. Od początku epidemii egzekwowanie decyzji władz centralnych w wielu miejscach Ukrainy było umowne.

Bondarenko, który merem 270-tys. Czerkas jest od 2015 r., wywodzi się z partii Ojczyzna Julii Tymoszenko. Zgodnie z jego poleceniem od 1 maja otwarte mają być parki, restauracje z ogródkami, salony fryzjerskie czy małe sklepy. Szef MSW Arsen Awakow odpowiedział, że w tej sprawie zostanie wszczęte śledztwo, bo − zgodnie z decyzjami rządu − poluzowanie jest możliwe dopiero po 11 maja.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • StAAbrA (2020-05-04 22:53) Zgłoś naruszenie 83

    Chmielnicki w grobie się tłucze z wściekłości ; tyle krwi kozackiej przelano w walce o ustanowienie jewrejskich rządów - a tu taka wdzięczność ... Szlag . Moja rada ? - "polskich panów" przeprosić i złożyć hołd stosowny niczym Szujski niejaki , a winnych tego cyrku poprosić , by sami się powbijali na pal ...

    Odpowiedz
  • Nergal (2020-05-06 06:13) Zgłoś naruszenie 30

    Ukraincy, nie róbcie żadnych kwarantanny, nie noście żadnych zabezpieczeń, olejcie korone, brawo wy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie