statystyki

Kiedy i w jaki sposób wybierzemy prezydenta? Prędko się tego nie dowiemy

autor: Małgorzata Kryszkiewicz, Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak04.05.2020, 07:20; Aktualizacja: 04.05.2020, 07:34
głosowanie, wybory

PiS prze do majowych wyborów, dopuszczając możliwość ich przeniesienia na 17 lub 23, co jednak wymagałoby wejścia w życie ustawy o głosowaniu korespondencyjnymźródło: ShutterStock

W wywiadzie z DGP szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak ocenia, że wybory 10 maja nie są możliwe. Sugeruje wprowadzenie stanu nadzwyczajnego i ponadpartyjne porozumienie, którego skutkiem będzie nie tylko zgoda co do przesunięcia terminu wyborów, lecz także co do trybu, w jakim powinno to nastąpić.

− Cenię wiedzę i doświadczenie sędziów PKW, ale nie decydują ani sędziowie, ani politycy, tylko zapisy konstytucji. Obecny termin 10 maja wynika z zarządzenia marszałek Sejmu − komentuje Radosław Fogiel, poseł PiS. Podkreśla, że możliwość przesunięcia terminu wyborów stwarza ustawa, która jest w Senacie. − Konsensus wszystkich sił politycznych przywitalibyśmy z radością. Pomysł zmiany konstytucji i wydłużenie kadencji prezydenta do siedmiu lat, był na stole − dodaje Fogiel.

Na razie jednak do kompromisu daleko. − W sytuacjach nadzwyczajnych powinna być próba budowania konsensu. Ale za to odpowiada ten, kto ma najwięcej możliwości, czyli rządzący, a obecnie rządzący nie są do tego zdolni, bo kierują się własnym interesem – mówi Marcin Kierwiński z PO.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie