statystyki

Wolińska-Riedi: Tamten świat się skończył [WYWIAD RIGAMONTI]

autor: Magdalena Rigamonti01.05.2020, 07:00; Aktualizacja: 01.05.2020, 09:12
Magdalena Wolińska-Riedi korespondentka TVP we Włoszech

fot. Maksymilian Rigamonti

Magdalena Wolińska-Riedi korespondentka TVP we Włoszech fot. Maksymilian Rigamontiźródło: DGP

- Cały Rzym jest pusty. Fontanna di Trevi pusta, Schody Hiszpańskie puste, przy Koloseum nie ma nikogo. Tamten świat się skończył - mówi w rozmowie z Magdaleną Rigamonti Magdalena Wolińska-Riedi korespondentka TVP we Włoszech.

Ma pani wsparcie?

Jakie wsparcie?

Psychologiczne na przykład.

Nie, na razie nie potrzebuję. Poza tym, nie ma takich standardów. Zaraz na początku epidemii, kiedy we Włoszech diagnozowano codziennie tysiące nowych zarażonych, a w Polsce jeszcze był spokój, mój szef zaproponował, że jeśli się boję, to mogę wrócić do Polski, bo była ta akcja „Lot do domu”... No ale przecież mój dom jest w Rzymie, tu jest moja rodzina, moje dzieci, tu funkcjonuję od lat. Miałam jednak wybór, to był ważny gest ze strony TAI.

Nie żyją Ewa Żarska, Wiktor Bater, Krzysztof Miller. Praca, którą wykonywali, odcisnęła piętno na ich życiu. W wielu przypadkach była traumą...

Wiem, pracowali w trudnych warunkach.

Pani teraz też pracuje.

Od 23 lutego można powiedzieć, że to są trudne warunki.

Z dziennikarki relacjonującej głównie uroczystości w Watykanie, podróżującej z papieżami stała się pani...

Prawie reporterką wojenną? To pani chciała powiedzieć? W pewnym momencie rzeczywiście pomyślałam sobie: Jezus, Maria, jesteśmy na wojnie. Odcięci, odizolowani. I nie wygrywamy, bo z godziny na godzinę wróg staje się silniejszy. Przez lata relacjonowałam codzienne wydarzenia włoskie, uroczystości w Watykanie, przygotowywałam materiały z pielgrzymek papieskich. Było spokojnie.

Dołączyła pani do „Wiadomości”, kiedy szefem był Piotr Kraśko.

Tak, i zostałam po zmianach. W 2016 r. zostałam rzucona na głęboką wodę. Ziemia się pode mną trzęsła. Nie w przenośni. Kilka metrów ode mnie pękła. Na ulicy pojawiła się 40-centymetrowa szczelina. Relacjonowałam wtedy sytuację po trzęsieniu ziemi w Amatrice, w środkowych Włoszech. Potem wszystko wróciło do normy. W 2017 r. był jeszcze kryzys migracyjny na środku morza, na południe od Lampedusy. I znowu spokój. I raptem 21 lutego informacja, że jest Włoch z koronawirusem. Człowiek, który nie był nigdy w Chinach, nie miał kontaktów z kimś stamtąd. Nie przejęłam się tym za bardzo. Poza tym to gdzieś daleko, na północy Włoch, a ja mieszkam tuż przy Watykanie. Dwa dni później była niedziela, ostatnia niedziela miesiąca. Tysiące ludzi. Wszyscy czekają, żeby wejść za darmo do Muzeów Watykańskich. Idę ulicą, patrzę, naprzeciwko mnie dziewczyna z walizeczką na kółkach. Zaczynamy rozmawiać. Pytam ją, czy się nie boi, bo przecież na północy już niebezpiecznie, ludzie zaczynają umierać, a ona, że właśnie przyjechała z Padwy. I jeszcze, że jej mama pracuje w szpitalu, w którym już trzy osoby umarły na COVID-19. I stanęła w kolejce do muzeów. Dopiero po chwili do mnie doszło, co się wydarzyło, że tak właśnie przenosi się wirus. Wieczorem już byłam w Lombardii. A tam z dnia na dzień coraz więcej zakażonych, coraz więcej zgonów.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (23)

 • Jan(2020-05-01 11:12) Zgłoś naruszenie 328

  Będzie wojna.Wojna z tymi którzy cały świat wpędzili w tą epidemię dla kontroli człowieka i korzyści swoich.Może kiedyś przyjdzie taki czas gdy decydenci tego świata zrozumieją że pieniędzy nie da się jeść a pragnienia nie ugasi wysoko gatunkowym alkoholem jak również pokoju nie da się zapewnić żadną modlitwą.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • dzwon ze spiżu(2020-05-01 11:04) Zgłoś naruszenie 2533

  Obiecanki niejakiego Dudy z pewnością uleczą społeczeństwo z koronawirusa , a przedsiębiorców uchronia od bankructw. Przcież wszyscy wiemy , że Duda ma guzik do gadania. On ma monopol na podpisywanie. Może się nie zgadzać.

  Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
 • redaktor(2020-05-01 13:31) Zgłoś naruszenie 195

  Od pierwszych pytań tej p.Rigamonti można zauważyć w którą "stronę" prowadzi wywiad ! Swoją drogą ciekawe czy np. z Tuskiem lub jakąś Kidawą też zadawała by tak agresywne pytania ?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Antyzenek(2020-05-01 15:22) Zgłoś naruszenie 1519

  Porównywanie tej pseudo dziennikarki do Ewy Żarskiej, Wiktora Batera czy Krzysztofa Millera to chyba żart. Jej największym osiągnięciem było i jest to, że jest żoną gwardzisty i na tym zbudowała tzw image. Jak można porównywać ją do zawodowców.z wieloletnim doświadczaniem.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Wloszka(2020-05-01 19:25) Zgłoś naruszenie 121

  Brawa ,to trzeba przeżyć i zobaczyć na własne oczy żeby móc się wypowiadać. Dziękuję

  Odpowiedz
 • Tylko starzy umierają(2020-05-01 09:39) Zgłoś naruszenie 931

  W końcu stary człowiek musi na coś umrzeć. W kategorii wiekowej ,0-60.lat umieralność jest Zerowa więc skąd taka nadmierna panika...to Nas zniszczy. Nie wirus.

  Odpowiedz
 • Krakowianka(2020-05-01 22:19) Zgłoś naruszenie 90

  Pozdrawiam serdecznie Panią Magdalenę Wolińską-Riedi.To wspaniała osoba. Bardzo serdeczna, przyjazna i uuczynna.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • fota(2020-05-01 12:25) Zgłoś naruszenie 421

  Nic nowego . Kalendarz majów to przewidział

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • xuh(2020-05-01 13:54) Zgłoś naruszenie 211

  Nudni wy wszyscy już jesteście

  Odpowiedz
 • Przystąpmy do programu Bila Getsa(2020-05-02 16:56) Zgłoś naruszenie 23

  Za 6 miesięcy Wszyscy na Ziemi będą obowzkowo szczepieni by raz na zawsze zamknąć temat Covid19 i żyć w szczęśliwości

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie