statystyki

Przyszły świat będzie jeszcze bardziej skomplikowany. Globalizm trzeba będzie przedefiniować [WYWIAD]

autor: Mira Suchodolska01.05.2020, 07:30; Aktualizacja: 01.05.2020, 12:33
Dotychczasowy świat nie był doskonały, ale miał określoną formę, porządek rzeczy, które znaliśmy i ogarnialiśmy

Dotychczasowy świat nie był doskonały, ale miał określoną formę, porządek rzeczy, które znaliśmy i ogarnialiśmyźródło: ShutterStock

- Najsilniejsi przetrwają, najmądrzejsi wespną się na szczyty swoich karier, a jak się wszyscy postaramy, umeblujemy świat lepiej, niż zrobili to nasi przodkowie - mówi w wywiadzie dla DGP Zuzanna Skalska, właścicielka 360Inspiration, partner FutureS Thinking Group.

Musimy przeprojektować świat, bo jest źle urządzony – powtarzała pani wiele razy. Pandemia sprawi, że, chcąc nie chcąc, będziemy musieli to zrobić. Jaka będzie nowa rzeczywistość?

Dotychczasowy świat nie był doskonały, ale miał określoną formę, porządek rzeczy, które znaliśmy i ogarnialiśmy. Wiadomo było, kto jest przyjacielem, kto wrogiem, komu sprzedajemy towary, od kogo kupujemy. Reguły były jasne. Pandemia sprawiła, że ta polityczna, gospodarcza i społeczna rzeczywistość, w której żyliśmy, została zdeformowana. Jaki przyjmie kształt, będzie zależało od tego, jak się zachowamy – rządy, przedsiębiorcy i my, ludzie. Czy wciąż będziemy na siłę starać się odtworzyć stare, czy zechcemy – dużym nakładem pracy – stworzyć świat od nowa. Lepszy i bezpieczniejszy. Czy zadamy sobie trud, aby szukać nowych dróg i rozwiązań. Teraz nastał czas, by zacząć zadawać te pytania.

Jakie scenariusze są najbardziej prawdopodobne?

Przyszły świat będzie jeszcze bardziej skomplikowany. Globalizm trzeba będzie przedefiniować. Zresztą izraelski historyk, prof. Yuval Harari w wywiadzie dla telewizji holenderskiej powiedział, że są dwa scenariusze przyszłości: albo duży i długotrwały chaos po rozpadzie znanego nam porządku, albo współpraca, pomoc i solidarność. Patrząc na poziom intelektualny wielu rządzących aż trudno uwierzyć, aby przyszłe decyzje o tym, jak urządzić świat na nowo, były podejmowane wspólnie na szczeblu globalnym. Więc raczej czeka nas świat wielu prędkości, lokalnych rozwiązań, wieloformatowości.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (8)

 • Jak to się skończy nie wszyscy wiedzą(2020-05-01 08:04) Zgłoś naruszenie 176

  Hitler też chciał globalizmu i rządów nad światem. Każdy globalizm to utopia i ideologia. Trzeba grzebać w genach by zmienić człowieka ,a to już przypomina Hitlera i jego nadludzi. Eutanazje, aborcje to lewicowo-liberalne ideologie śmierci, czy to się komuś podoba czy nie ,to są już fakty. Transhumanizm, to przykrywka dla zabiegów nad genotypem ludzi i jego zmianą ,a tu zawsze jest pole do naukowych nadużyć w stylu dr. Mengele. Władcy świata i genetycznie zadowoleni Niewolnicy, nic nowego. Tylko świat ma liczyć poniżej miliarda istnień, ale o tym rzadko wspominają czerwoni sTwórcy.

  Odpowiedz
 • Jak to sie tworzy nie wszyscy wiedzą(2020-05-01 08:34) Zgłoś naruszenie 1416

  Dlaczego tak się dziś hołubi, dotuje ideologię śmierci i LGBT , które wcześniej oficjalnie zwalczano jako dewiacje i zboczenia Dlaczego jest nagonka na tradycyjne rodziny i atak na państwa narodowe "pro-life" - ponieważ .LGBT wpisuje się w Transhumanizm, a ten dotyczy m/in zmian genotypu ludzkiego i robienia z ludzi co "Rząd Światowy" zechce, a także spraw depopulacji (potrzebny więc haczyk- Klimat+Ziemia się przeludnia ??). LGBT nie jest pro-rozwojowe więc świetnie się nadaje do zwalczania wszystkiego co broni życia poczętego i etyki chrześcijańskiej. Bez tego Transhumanizm się opóźni. Komuś, widać śpieszy się do globalnej władzy bez ograniczeń, a LGBT jest tylko do tego przyczynkiem. "Ugotują nas" jak przysłowiowa żabkę, gdy tylko tej czerwonej ideologii na to się pozwoli. Czerwono-liberalna UE to miał być zaczątek , później USA z Sorosem i Banksterami itd. aż do celu.

  Odpowiedz
 • Ja cuś(2020-05-01 17:54) Zgłoś naruszenie 63

  Takie trochę bajdurzenie z magla.

  Odpowiedz
 • Wiola(2020-05-01 23:21) Zgłoś naruszenie 50

  Kto to kupuje? Chyba tylko lemingi

  Odpowiedz
 • baju, baju...(2020-05-01 20:21) Zgłoś naruszenie 43

  Nie ma innej drogi jak oświata dla każdego, świadome poczynanie dzieci a nie używa się sexu kiedy chce i jak chce a dzieci daje bóg. Czarna zaraza czyli rządy kapłanów i kapłanek to przyczyna wielu wojen. Z jakiej rodziny pochodzi p. Z Skalska - dobrze wykształcona, zna języki obce i żyje ze sprzedaży nowych miraży. Wielu już nie kupuje życia po śmierci w raju. Zgadzam się z Jacusiem z 17.54.

  Odpowiedz
 • Każdy Ma cos dobrego(2020-05-02 08:41) Zgłoś naruszenie 30

  .25 lat żyłem jako dorosły w Komunie i 25 lat w Kapitalizmie Pierwsi więzili a nawet zabijali ale i Oni jak uczy historia byli mordowani i tłamszeni,więzieni i wyzyskiwani przez książęta ,carów, królów i szlachtę. Tępili Kościół który niejednokrotnie niby wówczas służąc Bogu służył własnym dobrom ziemskim u szlachty, sprzyjał i wspierał tą byłą książęcą władzę ogłaszając ,że „wszelka władza od Boga pochodzi” co doprowadziło do nadmiernie bezpodstawnego poddaństwa plebsu i w sumie do I wojny światowej a przez to wielu cierpień. Przez to Komuniści w odwecie za taką postawę księży niszczyli nawet i wiarę-.,Kościół to nie tylko władza kościelna ,to cały Lud Boży a więc Bóg musiał ująć się i za swoim ludem. Bóg taką mentalność przywódców kościoła musiał też poskromić zezwalając na taki tok dziejów jak i kiedyś gdy Lud wyzwolony przez 40 lat po pustyni.... ale i Komuniści pobudowali miasta ,zlikwidowali analfabetyzm, wyregulowali rzeki , postawili wiadukty, tak właśnie takie z którymi obecna władza ma jak w Jastrzębiu dzisiaj problem bo nie mają za co go odbudować -jedna mała rzecz, pobudowali także tory kolejowe które obecni asfaltują . No i nastąpił Demokratyczny Kapitalizm który na tej bazie wyzwolił inwencję ludzką, rozwój technologi, produkcje przedmiotów codziennej potrzeby, dostępne ogólnie wykształcenie wyższe lecz także sprowadził niebywałe niekontrolowane bezrobocie ,wyzysk, ukazał POdlośc jednostek a nawet całych grup, zdolność grabienia tego co Tusk Donald sam nigdy nie wypracował. Słowem wykorzystano położenie naiwnego ,niedoświadczonego w oszustwach społeczeństwa. Demokratyczny Kapitalizm „dzieci resortu” otworzył granice, wprowadził swobodę poruszania się, możliwość zwiedzania i zarobkowania w świecie ale i przez to obecną pandemię która przypomniała nam ,ze nie jesteśmy Stwórcą lecz nadal tylko Jego stworzeniem. Wszystko to jest następstwem moim zdaniem wyższego planu -Planu Bożego . Pamiętam jak podczas wizyty Papieża Ratzingera w Oświęcimiu „Bóg zapalił na nieboskłonie kolorową tęczę jak by chciał powiedzieć -odkładam łuk swój aby już nie było wrogości między Wami.”

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Alina(2020-05-02 11:58) Zgłoś naruszenie 00

  Ciekawy materiał, ale w oczy bile pogarda dla ludzi, którzy po prostu chcą mieć trochę lepszy byt, ale może nie wiedzą jak? Co to za teksty: korpoludki, pieski... Przykre.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie