statystyki

Ratownik odpłynął w niejasną przyszłość. Resort obrony zrezygnował z zakupu okrętu

autor: Maciej Miłosz28.04.2020, 08:33; Aktualizacja: 28.04.2020, 11:22
Ratownik miał kosztować prawie 800 mln zł i w razie wypadku służyć pomocą okrętom podwodnym.

Ratownik miał kosztować prawie 800 mln zł i w razie wypadku służyć pomocą okrętom podwodnym.źródło: ShutterStock

Resort obrony zrezygnował z zakupu wartego prawie 800 mln zł okrętu, a kolejna państwowa stocznia ma poważne kłopoty. Winien wirus.

Ratownik miał kosztować prawie 800 mln zł i w razie wypadku służyć pomocą okrętom podwodnym. Dlaczego go nie będzie? „W związku z przedłużającym się procesem realizacji i zadeklarowanym przez wykonawcę wzrostem kosztów umowy na zaprojektowanie i budowę okrętu ratowniczego Ratownik Inspektorat Uzbrojenia odstąpił od realizacji kontraktu” – wyjaśniał przed weekendem mjr Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia, portalowi Dziennikzbrojny.pl. Oficer tłumaczył, że „mając na uwadze obecną sytuację w kraju i na świecie oraz jej możliwy wpływ na budżet resortu obrony narodowej, prowadzone są analizy w zakresie możliwości finansowych zabezpieczenia bieżących i przyszłych potrzeb Sił Zbrojnych RP”.

Choć oficjalnym powodem decyzji jest przedłużenie realizacji, to trudno nie łączyć tego także z mniejszym, niż planowano wcześniej, budżetem resortu obrony. Nie podjęto jeszcze decyzji o nowelizacji budżetu, ale oczekiwanie, że będzie on taki sam jak przed wybuchem epidemii, jest nierealistyczne. Prawdopodobne jest to, że będzie mniejszy o miliardy złotych.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

  • lejtenant(2020-04-29 12:08) Zgłoś naruszenie 50

    A my mamy jakieś okręty podwodne?

    Odpowiedz
  • Rt45(2020-04-30 06:08) Zgłoś naruszenie 21

    Mieli znowu budować i kupić statek Ratownik a nie łódzie podwodne . Bo to na zdjęciu to jest błąd .Z drugiej strony to dobrze że nie będzie Ratownika . Bo następne badziewie jak Kormoran 2 , Ślązak czy holownik Bolko a teraz miał być Ratownik. Badziewie takie byle co się buduje na końcu . Bo na początku buduje się czego nie mamy jak Fregaty lub inne z tej klasy statków wojennych czy łodzie podwodne z rakietami manerwującymi . Marynarka Wojenna to ma teraz złom , nie ma niczego dobrego wina MON . A budowa byle statków dla Wojsk nie teraz . Może w Polsce nie potrafią fabryki budować okrętów wojennych a tylko byle co jak Ratownik i Bolko i Kormoran. Wstyd.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie