statystyki

Lewestam: Czy wolałbyś zabić jedną osobę, czy pięć? [OPINIA]

autor: Karolina Lewestam27.03.2020, 06:00; Aktualizacja: 27.03.2020, 09:26
Karolina Lewestam

Karolina Lewestamźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: materialy prasowe

Kalkulować trzeba. Zwłaszcza teraz, kiedy wszyscy nagle znaleźliśmy się w rozpędzonym tramwaju z napisem „koronawirus”. Pędzimy w dół, torami stromymi jak wyciąg z Giewontu, hamulców nie ma, można tylko skierować się na jakiś inny tor

P o prawna odpowiedź brzmi: najchętniej żadnej. Ale pytający nalega: a jeśli nie masz wyboru i kogoś zabić musisz? Bo np. jedziesz rozpędzonym tramwajem bez hamulców i na jednym torze leży przywiązany jeden człowiek, a na drugim pięciu? I jedyne, co możesz zrobić, to przestawić zwrotnicę? Co wtedy?

Dylemat tramwajowy to prosty problem etyczny opisany przez dwie filozofki: najpierw Philippę Foot, potem Judith Jarvis Thomson. Czemu prosty? Bo kalkulacja jest prosta: jeden to mniej niż pięć, a jeśli już ktoś musi zginąć, lepiej mniej ludzi niż więcej.


Pozostało 95% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2020-03-27 23:03) Zgłoś naruszenie 00

    AJa się nadal dalej pytam,Ile osób w Polsce zabił do tej pory KoronaVir a ile spracowanych w najniebezp i szkodliwych warunkach pracy osób przez PO,Tuska i wydłużenie wieku emeryt tak zatrudnianym nie dozywa nowego wieku a dożywszy żyje może rok ,dwa .Czy prowadzicie statystyki śmiertelności w tak okradzionych z nadziei na radość odpoczynku emerytalnego,którzy przez mafię Tuska zostali próba zmuszani do nawet 52 lat pracy ,nie licząc nadgodzin?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie