statystyki

Lewestam: Czy wolałbyś zabić jedną osobę, czy pięć? [OPINIA]

autor: Karolina Lewestam27.03.2020, 06:00; Aktualizacja: 27.03.2020, 09:26
Karolina Lewestam

Karolina Lewestamźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: materialy prasowe

Kalkulować trzeba. Zwłaszcza teraz, kiedy wszyscy nagle znaleźliśmy się w rozpędzonym tramwaju z napisem „koronawirus”. Pędzimy w dół, torami stromymi jak wyciąg z Giewontu, hamulców nie ma, można tylko skierować się na jakiś inny tor

P o prawna odpowiedź brzmi: najchętniej żadnej. Ale pytający nalega: a jeśli nie masz wyboru i kogoś zabić musisz? Bo np. jedziesz rozpędzonym tramwajem bez hamulców i na jednym torze leży przywiązany jeden człowiek, a na drugim pięciu? I jedyne, co możesz zrobić, to przestawić zwrotnicę? Co wtedy?

Dylemat tramwajowy to prosty problem etyczny opisany przez dwie filozofki: najpierw Philippę Foot, potem Judith Jarvis Thomson. Czemu prosty? Bo kalkulacja jest prosta: jeden to mniej niż pięć, a jeśli już ktoś musi zginąć, lepiej mniej ludzi niż więcej.


Pozostało jeszcze 95% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2020-03-27 23:03) Zgłoś naruszenie 00

    AJa się nadal dalej pytam,Ile osób w Polsce zabił do tej pory KoronaVir a ile spracowanych w najniebezp i szkodliwych warunkach pracy osób przez PO,Tuska i wydłużenie wieku emeryt tak zatrudnianym nie dozywa nowego wieku a dożywszy żyje może rok ,dwa .Czy prowadzicie statystyki śmiertelności w tak okradzionych z nadziei na radość odpoczynku emerytalnego,którzy przez mafię Tuska zostali próba zmuszani do nawet 52 lat pracy ,nie licząc nadgodzin?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie