statystyki

Bogusz: SARS-CoV-2 wirusem propagandy [WYWIAD]

autor: Jakub Kapiszewski23.03.2020, 08:18; Aktualizacja: 23.03.2020, 08:18
Chiny w szczytowym okresie pandemii uruchomiły duże moce produkcyjne maseczek i odzieży ochronnej. Teraz, kiedy epidemia wygasa, cierpią z powodu nadpodaży, więc chętnie sprzedają nadmiar za granicę, przy okazji prezentując się jako dobroczyńca. Przed kryzysem ponad połowa światowej produkcji masek odbywała się w Chinach.

Chiny w szczytowym okresie pandemii uruchomiły duże moce produkcyjne maseczek i odzieży ochronnej. Teraz, kiedy epidemia wygasa, cierpią z powodu nadpodaży, więc chętnie sprzedają nadmiar za granicę, przy okazji prezentując się jako dobroczyńca. Przed kryzysem ponad połowa światowej produkcji masek odbywała się w Chinach.źródło: ShutterStock

Chiny wykorzystują pandemię do budowy swojego wizerunku i potęgi handlowej – mówi DGP Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Chiny podkreślają zwycięstwo w „wojnie ludowej” z SARS-CoV-2, a agencja Xinhua nawet sugeruje, że świat powinien im za to dziękować. Pandemia w służbie propagandy?

Oczywiście. Chodzi o to, żeby pokazać się globalnej opinii publicznej w jak najlepszym świetle, a przy okazji zamazać błędy popełnione na samym początku, które doprowadziły nas do obecnego kryzysu. Samo w sobie to nic zdrożnego; każde państwo chwaliłoby się pokonaniem epidemii. Problematyczny jest fakt, że przy okazji Chiny starają się eksportować swój model władzy i podkopywać ustroje demokratyczne na świecie.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie