Epidemia koronawirusa. Łukaszenka chce taniej ropy

autor: Michał Potocki16.03.2020, 07:29; Aktualizacja: 16.03.2020, 07:29
Alaksandr Łukaszenka

Białoruś liczy na korzyści ze spadku cen surowca na światowych rynkach wywołanego przez epidemię koronawirusa w Chinach, a następnie rosyjsko-saudyjską wojnę cenową.źródło: ShutterStock

Białoruś liczy na korzyści ze spadku cen surowca na światowych rynkach wywołanego przez epidemię koronawirusa w Chinach, a następnie rosyjsko-saudyjską wojnę cenową.

Mińsk przedstawił nowe propozycje rozwiązania sporu o zasady dostaw rosyjskiej ropy naftowej. Białorusini mają nadzieję, że spadek cen zachęci Kreml do kompromisu. Propozycje są tajne, ale premier Siarhiej Rumas, który pokazał je w środę swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi Michaiłowi Miszustinowi, powiedział, że „strona rosyjska obiecała przeprowadzenie w ciągu najbliższych dni konsultacji ze spółkami naftowymi i przesłanie odpowiedzi”.

– Na pierwszy rzut oka wydaje się, że propozycje nie zostały odrzucone – zapewniał Rumas. Mińsk liczy, że umowa zostanie zawarta do 10 kwietnia. Spór o ceny ropy nasilił się w grudniu 2019 r. Rosjanie zmienili zasady jej opodatkowania, zastępując w perspektywie 2024 r. podatek eksportowy podatkiem od wydobycia. W ten sposób Mińsk zostałby pozbawiony preferencyjnych zasad dostaw, co w sumie może go kosztować równowartość 10 mld dol. Tymczasem eksport produktów ropopochodnych z rafinerii w Mozyrzu i Nowopołocku należy do najważniejszych źródeł dewiz dla budżetu.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie