statystyki

Ułożyć stosunki z Wielką Brytanią na nowo. Rusza Forum Belwederskie [OPINIA]

autor: Przemysław Biskup03.03.2020, 10:00; Aktualizacja: 03.03.2020, 10:01
Brexit nie tylko stanowi zasadniczą zmianę w relacjach unijno-brytyjskich, lecz także głęboko wpływa na relacje dwustronne państw UE ze Zjednoczonym Królestwem.

Brexit nie tylko stanowi zasadniczą zmianę w relacjach unijno-brytyjskich, lecz także głęboko wpływa na relacje dwustronne państw UE ze Zjednoczonym Królestwem.źródło: ShutterStock

Relacje unijno-brytyjskie wchodzą w nowy etap. O ile w wymiarze formalnoprawnym wyjście Zjednoczonego Królestwa z UE dokonało się z końcem stycznia, do końca obecnego roku zdecydowana większość osób i firm po obu stronach kanału La Manche może tego faktu nie dostrzegać z powodu tzw. okresu przejściowego.

W tym czasie Wielka Brytania jest bowiem nadal traktowana jak państwo członkowskie – z wyjątkiem udziału w procesach decyzyjnych UE. W tym czasie konieczne jest jednak zawarcie umowy unijno-brytyjskiej, regulującej zasady docelowej współpracy w zakresie wymiany gospodarczej, a także współpracy w dziedzinach bezpieczeństwa, polityki zagranicznej czy wybranych programów badawczych i technologicznych. O ile w kwestii wymiany gospodarczej brak umowy będzie skutkował przejściem na znacznie mniej korzystne dla obu stron zasady Światowej Organizacji Handlu, to w przypadku zdecydowanej większości pozostałych sfer współpracy mielibyśmy do czynienia z utratą dotychczasowych ram prawnych bez alternatywnych rozwiązań. Niestety, te ważne negocjacje rozpoczynają się burzliwie.

W minionym tygodniu zostały ogłoszone oficjalne stanowiska negocjacyjne UE i Wielkiej Brytanii, które uwidaczniają liczne przeciwieństwa we wzajemnych oczekiwaniach stron i zasadniczą różnicę co do podstawowej wizji przyszłych relacji. Unia oferuje Zjednoczonemu Królestwu bezprecedensowo szeroki dostęp do wspólnego rynku, jednak w zamian za równie bezprecedensowe powiązanie brytyjskiego systemu prawodawstwa i sądownictwa po brexicie z systemem UE. Jednakże, rząd Borisa Johnsona wyraźnie mówi o odzyskaniu pełnej kontroli nad polityką migracyjną, prawodawstwem, sądownictwem i zasobami naturalnymi jako o swoich priorytetach, godząc się ze zmniejszeniem dostępu do unijnego rynku.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie