statystyki

KE planuje technologiczną przyszłość

autor: Magdalena Cedro, Elżbieta Rutkowska19.02.2020, 06:00; Aktualizacja: 19.02.2020, 08:28
unia europejska

unia europejskaźródło: ShutterStock

Dane – podobnie jak ludzie, przedsiębiorstwa i pieniądze – mają się przemieszczać w UE swobodnie. Skrzydła cyfrowym ambicjom Brukseli mogą jednak podciąć kraje członkowskie, ograniczając środki przeznaczone na ten cel

Pakiet strategicznych dokumentów dotyczących gospodarki cyfrowej, który zaprezentuje dziś Komisja Europejska, ma być – obok przygotowywanej w Brukseli strategii dla przemysłu – głównym filarem wzrostu Unii w najbliższych latach. Strategia cyfrowa ma do roku 2030 doprowadzić do stworzenia rzeczywistego jednolitego rynku danych. Dzięki temu UE zajęłaby w cyfrowym świecie miejsce odpowiadające połączonej sile gospodarczej wszystkich jej członków. Obecnie z kretesem przegrywa bowiem rywalizację zarówno ze Stanami Zjednoczonymi – skąd pochodzą największe światowe platformy cyfrowe, jak Google i Facebook – oraz Chinami, gdzie państwo silnie inwestuje w najnowsze technologie.

Poważną barierą dla europejskiego jednolitego rynku cyfrowego jest jednak uzależnienie od infrastruktury technologicznej tych samych cyfrowych gigantów, których dominację Unia chce przełamać. Dlatego wśród najważniejszych celów, które zostaną dziś zaprezentowane, ma się znaleźć pokonanie prawnych i technicznych przeszkód w wymianie danych między europejskimi firmami i organizacjami.

Z przecieków do europejskich mediów wynika, że Komisja Europejska chce stworzyć własne przestrzenie wymiany danych, szczególnie dla podmiotów działających w sektorach uznanych w unijnej strategii za kluczowe, takich jak: zdrowie, klimat, finanse, energetyka i rolnictwo.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Prawdy nie zakłamiecie(2020-02-19 09:28) Zgłoś naruszenie 00

    Zwłaszcza technologia eutanazji zostaje doprowadzona do perfekcji (nawet dzieci) -widać to w lewackiej Hiszpania, Belgii czy Holandii. Technologia zakłamywania rzeczywistości i poprawności politycznej w tym technologia czerwonego totalitaryzmu na wzór ZSRR-bis. Reszta to drobnostka - trochę pandemii i depopulacja się ziści. NWO zatryumfuje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie