statystyki

Korzycki: Balcerowicz właśnie odszedł. W Stanach [OPINIA]

autor: Radosław Korzycki12.02.2020, 07:32; Aktualizacja: 12.02.2020, 07:35
Przegapiliśmy moment, kiedy ludzie o poglądach Balcerowicza przestali stanowić jej gravitas

Przegapiliśmy moment, kiedy ludzie o poglądach Balcerowicza przestali stanowić jej gravitasźródło: ShutterStock

Kilkanaście dni temu media obiegła wiadomość, że patron Leszka Balcerowicza prof. Jeffrey Sachs poparł w amerykańskich wyborach prezydenckich senatora Berniego Sandersa, lidera lewicowej rewolty, który sam siebie nazywa socjaldemokratą w skandynawskim stylu. W Polsce zdziwieniu nie było niemal końca, ale to dowodzi tylko tego, jak daleko jesteśmy od amerykańskiej debaty. Przegapiliśmy moment, kiedy ludzie o poglądach Balcerowicza przestali stanowić jej gravitas.

65-letni Jeffrey Sachs to jeden z najważniejszych i najbardziej znanych ekonomistów świata, patron reform gospodarczych u progu transformacji w Polsce oraz innych krajach regionu, a także w ZSRR, Ameryce Południowej i Afryce. Ale od wielu lat jest on znany przede wszystkim ze współpracy z międzynarodowymi organizacjami na rzecz zwalczania biedy, redukcji zadłużenia oraz walki z HIV i AIDS w krajach rozwijających się.

To prawda, 30 lat temu w celu rozwiązania kryzysów doradzał stosowanie tzw. terapii szokowej. Ale już w 2005 r. w książce „Koniec z nędzą. Zadanie dla naszego pokolenia” Sachs twierdząc, że „rządy Afryki są nędzne, ponieważ Afryka żyje w nędzy”, odwrócił powszechnie przyjęte założenie. Według amerykańskiego ekonomisty dzięki odpowiedniej polityce masowe ubóstwo może zostać zwalczone. Za przykład 15 lat temu dawał Chiny i Indie. Chinom w ciągu ostatnich dwóch dekad udało się wydźwignąć z radykalnej biedy 300 mln ludzi.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (5)

 • rr(2020-02-12 08:08) Zgłoś naruszenie 2810

  Problem z Balcerowiczem jest taki, że pamiętamy jego tragiczne dla gospodarki rządy. Jego absurdalne założenia nie sprawdziły się i wpędziły nas w biedę. Popiwek, niszczenie przedsiębiorstw państwowych, prywatyzacja, podatek od nienormatywnych wynagrodzeń, zubożenie robotników , schładzanie gospodarki, gigantyczne bezrobocie... etc...etc... Ocean nieszczęścia.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Peptyd(2020-02-13 16:52) Zgłoś naruszenie 80

  Doświadczyłem jako dziecko tych balcerowickich pseudo experymenyow, bieda mimo pracy rodziców. To było zdziczenie życia społecznego. Ukuł się pogląd e aby cos mieć trzeba kombinować . A uczciwie pracujący stali się plebsem i głupkami. Precz panie balcerowicz

  Odpowiedz
 • Czek(2020-02-13 13:05) Zgłoś naruszenie 75

  Sachs zrozumiał, co jest sensem polityki, a Balcerowicz niestety nie.. i dalej w takim przekonaniu trwa..

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie