Wójcik: Nie wzorujmy się na USA [POLEMIKA]

autor: Piotr Wójcik07.02.2020, 08:50; Aktualizacja: 07.02.2020, 08:56
Piotr Wójcik

Piotr Wójcikźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: mat. prasowe

W przywróceniu opodatkowania spadków nie chodzi, jak podkreśla Kazimierz Marcinkiewicz, o karanie zamożnych czy wręcz „napadanie na bogatych”. Moja propozycja nie jest też efektem „bezinteresownej zawiści”. Opodatkowanie spadków to wprowadzenie zachodnich standardów do naszego prawa.

Takie rozwiązanie stosują kraje anglosaskie (Wielka Brytania, Irlandia), romańskie oraz germańskie (Francja, Włochy, Niemcy) i nordyckie (Dania, Finlandia). Brak opodatkowania spadków jest zaś typowy dla państw oligarchicznych – jak Rosja czy Chiny, w których zamożne rody pieczołowicie dbają o utrzymanie dominującej pozyc ji.

Majątek najzamożniejszych Polaków jest mniejszy od najbogatszych rodzin z krajów Europy Zachodniej. Dlatego też stawki, które zaproponowałem (5 proc., 10 proc. i 15 proc.), są niższe niż w krajach wysokorozwiniętych. We Francji podatek od spadków dla najbliższej rodziny wynosi od 20 proc. do 45 proc., w Niemczech od 7 proc. do 30 proc., a w Hiszpanii od 14 proc. do 34 proc. Warto zauważyć, że wysoki, choć liniowy, 33-proc. podatek od spadków nie przeszkodził Irlandii dynamicznie rozwijać się w ostatnich dekadach.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (3)

 • czytelnik(2020-02-07 09:53) Zgłoś naruszenie 32

  O, jeszcze jakiś dziennikarz mówi, ze co zagraniczne to lepsze. Najpierw wprowadźcie taką imigrację uchodźców jak w krajach zachodnich.

  Odpowiedz
 • Emi(2020-02-08 15:51) Zgłoś naruszenie 50

  Co za bzdura!Proszę zapoznać się z przepisami irlandzkimi.CGT wynosi 33 %.Podatek od spadków w kręgu najbliższej rodziny korzysta ze zwolnienia określonego kwotowo (podatek od nadwyżki powyżej ),między małżonkami w ogóle nie występuje obowiązek podatkowy, w grupie A zwolnienie to ponad 300 tys euro.Co za brednie.

  Odpowiedz
 • jjj(2020-02-09 13:35) Zgłoś naruszenie 130

  Opodatkowanie spadku to zwykły bandytyzm. Skoro majątek został nabyty za środki, które zostały już raz opodatkowane, do dlaczego mają zostać opodatkowane po raz drugi tylko dlatego, że ktoś umarł. Jaką wartość dodaną generuje śmierć człowieka, że chce pan ją opodatkować? Czy mieszkanie, w którym mieszkam z żoną i dzieckiem po mojej śmierci zmieni wartość, że żona czy dziecko ma od utraty ojca zapłacić jeszcze podatek? Czy śmierć człowieka nie jest już wystarczającą tragedią, że trzeba ją jeszcze "osłodzić" dodatkowym obciążeniem finansowym w postaci podatku?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie