statystyki

Prezydent Donald Trump zostanie uniewinniony

autor: Radosław Korzycki04.02.2020, 06:00; Aktualizacja: 04.02.2020, 08:04
Impeachment Donalda Trumpa w zasadzie dobiegł końca. Republikanie zablokowali powoływanie nowych świadków, wobec czego pozostaje już tylko jutrzejsze głosowanie nad werdyktem.

Impeachment Donalda Trumpa w zasadzie dobiegł końca. Republikanie zablokowali powoływanie nowych świadków, wobec czego pozostaje już tylko jutrzejsze głosowanie nad werdyktem.źródło: ShutterStock

Proces przed Senatem nie skończy się usunięciem z urzędu, ale to nie zamyka innych dochodzeń w sprawie jego domniemanych nadużyć.

Impeachment Donalda Trumpa w zasadzie dobiegł końca. Republikanie zablokowali powoływanie nowych świadków, wobec czego pozostaje już tylko jutrzejsze głosowanie nad werdyktem. Nikt nie ma wątpliwości, że prezydent zostanie uniewinniony, bo za taką opcją opowiada się 53 senatorów z jego partii. To nie zamyka jednak innych procedur, których celem będzie dowiedzenie, że głowa państwa złamała prawo. W Izbie Reprezentantów mogą się rozpocząć kolejne dochodzenia.

Szef komisji ds. służb specjalnych kongresmen Adam Schiff wyjawił dziennikarzom, że planuje zbadać, czy Trump nie nadużył władzy, próbując ukarać niezależne media, szczególnie dziennik „Washington Post” i telewizję CNN, za publikowanie niesprzyjających mu materiałów. Interesuje go głównie spotkanie prezydenta z poczmistrzem generalnym USA, podczas którego Trump miał zażądać podniesienia opłat za przesyłki giganta internetowej sprzedaży Amazona. Jego założyciel Jeff Bezos jest też właścicielem waszyngtońskiej gazety. Schiff chce również ustalić, czy szef państwa nie próbował zaszkodzić w fuzji firmy telekomunikacyjnej AT&T i imperium mediowego Time Warner, do którego należy CNN.

Ręce zaciera także Maxine Waters, 81-letnia Afroamerykanka z Kalifornii, którą Trump zwykł nazywać „indywiduum z niskim ilorazem inteligencji”. Jest ona szefową komisji finansów publicznych. W jej gestii jest badanie działalności banków inwestycyjnych, także tych zagranicznych, prowadzących działalność na terenie USA. Bardzo interesuje ją, jakie inwestycje przedsiębiorstwa Donalda Trumpa w Rosji finansował Deutsche Bank.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie