statystyki

Joe Biden czy Donald Trump. Kto wygra wybory prezydenckie w USA w 2020 roku?

autor: Radosław Korzycki22.01.2020, 07:59; Aktualizacja: 22.01.2020, 07:59
Donald Trump radykalnie odmienił oblicze amerykańskiej polityki zagranicznej.

Donald Trump radykalnie odmienił oblicze amerykańskiej polityki zagranicznej.źródło: ShutterStock

Gdyby wybory wygrał kandydat lewicy, relacje Waszyngtonu z Warszawą mogłyby się pogorszyć.

W rozgrywce o demokratyczną nominację i możliwość stawienia czoła w jesiennych wyborach Donaldowi Trumpowi liczy się już tylko czterech kandydatów: Elizabeth Warren, Bernie Sanders, Joe Biden i Pete Buttigieg. Pierwsza para reprezentuje lewicowe, zwykle bardziej izolacjonistycznie nastawione wobec świata skrzydło. Pozostali dwaj centrowe, podchodzące multilateralnie do polityki zagranicznej. W ostatniej debacie jej temat zresztą stanął na agendzie.

Kandydaci przyrzekają naprawić zniszczone stosunki dyplomatyczne z sojusznikami, ożywić międzynarodowe wysiłki na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi, wpisać do umów handlowych ochronę pracowników i klimatu oraz ograniczyć amerykańskie wydatki wojskowe. „Amerykanie mają dość niekończących się wojen, które kosztują nas biliony dolarów” – powiedział podczas debaty Sanders. „Naszym zadaniem jest odbudowa Organizacji Narodów Zjednoczonych, odbudowa amerykańskiej dyplomacji i MSZ, a także upewnienie się, że jesteśmy w stanie zjednoczyć świat, aby rozwiązać wspólnie konflikty i powstrzymać niekończące się wojny” – dodał.

Co ciekawe, większość kandydatów chwaliła osiągnięcia Donalda Trumpa w podpisanym niedawno porozumieniu handlowym z Meksykiem i Kanadą. Jedynie socjaldemokrata Sanders stwierdził, że potrzeba zupełnie nowej umowy. Pozostali zaproponowali tylko modyfikacje tej trumpowskiej.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie