statystyki

Joe Biden czy Donald Trump. Kto wygra wybory prezydenckie w USA w 2020 roku?

autor: Radosław Korzycki22.01.2020, 07:59; Aktualizacja: 22.01.2020, 07:59
Donald Trump radykalnie odmienił oblicze amerykańskiej polityki zagranicznej.

Donald Trump radykalnie odmienił oblicze amerykańskiej polityki zagranicznej.źródło: ShutterStock

Gdyby wybory wygrał kandydat lewicy, relacje Waszyngtonu z Warszawą mogłyby się pogorszyć.

W rozgrywce o demokratyczną nominację i możliwość stawienia czoła w jesiennych wyborach Donaldowi Trumpowi liczy się już tylko czterech kandydatów: Elizabeth Warren, Bernie Sanders, Joe Biden i Pete Buttigieg. Pierwsza para reprezentuje lewicowe, zwykle bardziej izolacjonistycznie nastawione wobec świata skrzydło. Pozostali dwaj centrowe, podchodzące multilateralnie do polityki zagranicznej. W ostatniej debacie jej temat zresztą stanął na agendzie.

Kandydaci przyrzekają naprawić zniszczone stosunki dyplomatyczne z sojusznikami, ożywić międzynarodowe wysiłki na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi, wpisać do umów handlowych ochronę pracowników i klimatu oraz ograniczyć amerykańskie wydatki wojskowe. „Amerykanie mają dość niekończących się wojen, które kosztują nas biliony dolarów” – powiedział podczas debaty Sanders. „Naszym zadaniem jest odbudowa Organizacji Narodów Zjednoczonych, odbudowa amerykańskiej dyplomacji i MSZ, a także upewnienie się, że jesteśmy w stanie zjednoczyć świat, aby rozwiązać wspólnie konflikty i powstrzymać niekończące się wojny” – dodał.

Co ciekawe, większość kandydatów chwaliła osiągnięcia Donalda Trumpa w podpisanym niedawno porozumieniu handlowym z Meksykiem i Kanadą. Jedynie socjaldemokrata Sanders stwierdził, że potrzeba zupełnie nowej umowy. Pozostali zaproponowali tylko modyfikacje tej trumpowskiej.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie