statystyki

Obowiązek dochodzenia prawdy [FELIETON]

autor: Jan Wróbel10.01.2020, 07:58; Aktualizacja: 10.01.2020, 07:59
Jan Wróbel

Jan Wróbelźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Prof. Tomasz Grodzki nie najlepiej radzi sobie z atakiem. To, że nie jest sprawnym politykiem, nie czyni jednak z niego osoby podejrzanej.

Nieraz w ostatnich dniach słyszało się, że dojście do prawdy w sprawie kopert dla ordynatora jest niemożliwe z dwóch powodów. Po pierwsze, „w tego typu sprawach” mamy „słowo przeciwko słowu”, a nie „twarde dowody”, np. nagranie. Po drugie, „dwa plemiona” w Polsce wierzą tylko w to, w co chcą wierzyć – lud pisowski po swojemu, lud antypisowski po swojemu.

To oksymoroniczna prawda pozorna. Owszem, sytuacja jest inna, kiedy mamy do czynienia z zarzutami na gębę, niż wtedy, kiedy oskarżyciel przynosi w ręku film wraz z narzędziem zbrodni oraz lekkomyślnymi e-mailami sprawcy. Tyle że karmieni w ostatnich latach licznymi nagraniami z podsłuchów przestaliśmy zauważać, że na ogół konflikty, nawet te sądowe, wsparte są relacjami, a nie twardym materiałem dowodowym. W sprawie pomówień wobec marszałka Senatu mamy historię bardzo podobną do setek spraw, w których ktoś kogoś pomawia o coś – i trzeba się z tym uporać, jak od wieków to robimy. Nieraz myślę, że w czasach, w których nie było magnetofonów i aparatów fotograficznych, sądy jednak nie działały, skoro wydawały wyroki na podstawie zeznań świadków, a nie twardych dowodów.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Reklama

Komentarze (2)

  • komentator (2020-01-10 14:47) Zgłoś naruszenie 20

    Walcząc z silniejszym przeciwnikiem ważne jest, żeby dobierać pole walki. Można przekonywać, że trzeba przedstawić faktury za łapówki, ale 99% Polaków tego pana nie zaakceptuje.

    Odpowiedz
  • wnioski(2020-01-10 09:18) Zgłoś naruszenie 11

    Po pierwsze, „w tego typu sprawach” mamy „słowo przeciwko słowu”, Wniosek - banknoty rejestrowane, rozmowy nagrywane, świadkowie ukryci w szafie. A winowajca odpowiada: "Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi". To mówił Jarząbek

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie