statystyki

Obowiązek dochodzenia prawdy [FELIETON]

autor: Jan Wróbel10.01.2020, 07:58; Aktualizacja: 10.01.2020, 07:59
Jan Wróbel

Jan Wróbelźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Prof. Tomasz Grodzki nie najlepiej radzi sobie z atakiem. To, że nie jest sprawnym politykiem, nie czyni jednak z niego osoby podejrzanej.

Nieraz w ostatnich dniach słyszało się, że dojście do prawdy w sprawie kopert dla ordynatora jest niemożliwe z dwóch powodów. Po pierwsze, „w tego typu sprawach” mamy „słowo przeciwko słowu”, a nie „twarde dowody”, np. nagranie. Po drugie, „dwa plemiona” w Polsce wierzą tylko w to, w co chcą wierzyć – lud pisowski po swojemu, lud antypisowski po swojemu.

To oksymoroniczna prawda pozorna. Owszem, sytuacja jest inna, kiedy mamy do czynienia z zarzutami na gębę, niż wtedy, kiedy oskarżyciel przynosi w ręku film wraz z narzędziem zbrodni oraz lekkomyślnymi e-mailami sprawcy. Tyle że karmieni w ostatnich latach licznymi nagraniami z podsłuchów przestaliśmy zauważać, że na ogół konflikty, nawet te sądowe, wsparte są relacjami, a nie twardym materiałem dowodowym. W sprawie pomówień wobec marszałka Senatu mamy historię bardzo podobną do setek spraw, w których ktoś kogoś pomawia o coś – i trzeba się z tym uporać, jak od wieków to robimy. Nieraz myślę, że w czasach, w których nie było magnetofonów i aparatów fotograficznych, sądy jednak nie działały, skoro wydawały wyroki na podstawie zeznań świadków, a nie twardych dowodów.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (2)

  • komentator (2020-01-10 14:47) Zgłoś naruszenie 20

    Walcząc z silniejszym przeciwnikiem ważne jest, żeby dobierać pole walki. Można przekonywać, że trzeba przedstawić faktury za łapówki, ale 99% Polaków tego pana nie zaakceptuje.

    Odpowiedz
  • wnioski(2020-01-10 09:18) Zgłoś naruszenie 11

    Po pierwsze, „w tego typu sprawach” mamy „słowo przeciwko słowu”, Wniosek - banknoty rejestrowane, rozmowy nagrywane, świadkowie ukryci w szafie. A winowajca odpowiada: "Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi". To mówił Jarząbek

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie