statystyki

System emerytalny: Gwarancja bardziej zagwarantowana [TWEET TYGODNIA]

autor: Bartek Godusławski22.11.2019, 08:33; Aktualizacja: 22.11.2019, 09:41
Bartek Godusławski

Najpierw miały być wakacje pod palmami, ale szybko okazało się, że niewiele z tego będzie. Później dwa rozbiory przeprowadzone przez koalicję PO-PSL. A teraz trzeci – wszystko wskazuje, że ostatni – który dokona się rękami posłów Zjednoczonej Prawicy.źródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Najpierw miały być wakacje pod palmami, ale szybko okazało się, że niewiele z tego będzie. Później dwa rozbiory przeprowadzone przez koalicję PO-PSL. A teraz trzeci – wszystko wskazuje, że ostatni – który dokona się rękami posłów Zjednoczonej Prawicy.

Gdy tak często wprowadza się zmiany w systemie emerytalnym, Polakom trudno uwierzyć w jego stabilność, nawet jeśli korekty są słuszne. Prawdziwa katastrofa nadeszła, gdy politycy przypomnieli, że sumy, które gromadzimy w otwartych funduszach emerytalnych, to jednak pieniądze publiczne, a nie prywatne. Dzięki temu można było obligacyjną część funduszy umorzyć i zamienić je w zapisy księgowe w ZUS, a w efekcie rozmontować maszynkę do generowania długu publicznego. I przy okazji zrujnować wiarę w system emerytalny, którego elementem był filar kapitałowy. Wielu Polaków poczuło, że ich składka trafiająca do OFE została znacjonalizowana. Nie przekonuje ich argument, że mają imienny zapis na subkoncie w ZUS.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020

Reklama

Komentarze (5)

 • Bajka z Morałem(2019-11-23 18:07) Zgłoś naruszenie 30

  Ale dlaczego wg "dobrej zmiany" robić mamy aż o 21 lat dłużej , do wieku 65 lat , na 44 letnich emerytów górników i mundurowych????

  Odpowiedz
 • Można Jaro?(2019-11-23 18:09) Zgłoś naruszenie 20

  Na Węgrzech uczciwy Orban wprowadził równy wiek emerytalny 62 lata dla kobiet i dla mężczyzn. Bo tam jest normalny kraj , gdzie nie ma dyskryminacji mężczyzn i szanuje się Obywateli!!!!

  Odpowiedz
 • bondzia(2019-12-14 21:17) Zgłoś naruszenie 10

  w ppk można sporo sobie odłożyć, nie wiem czy wszyscy mają taką świadomość ale warto na poważnie się jego tematem zainteresować

  Odpowiedz
 • analityk(2019-11-22 09:32) Zgłoś naruszenie 00

  Zrozumcie, że posłowie opozycji mają rację. Dopóki są bezkarni, wystarczy jedna zmiana władzy i jedno głosowanie. Wszystkie konstytucje i gwarancje moga zmienić jeszcze raz i znowu zaiwanić pieniądze na emerytury. Potrzeba procesów pokazowych, żeby kazdy następca PO bał się wsuwać łapę do prywatnych kieszeni. I przeorania systemu sędziów, którzy poprzednio podstemplowali szabrowanie pieniędzy na emerytury. System postkomunistyczn doszedł do końca wydajności.

  Odpowiedz
 • olo90(2019-12-10 19:25) Zgłoś naruszenie 00

  Ja to osobiście mam nadzieję, że pracownicze plany kapitałowe są tutaj w stanie zmienić system emerytalny w naszym kraju. Bo w końcu ludziom się należy, żeby za swoją ciężką pracę otrzymali godziwą emeryturę

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie