statystyki

Imigranci z biednych krajów integrują się szybciej

autor: Lucas Van Der Velde15.11.2019, 17:00
imigranci, uchodźcy

Skład nowej Komisji Europejskiej u wielu z nas wywołał przynajmniej zdziwienie. Po raz pierwszy znajdzie się w nim wiceprzewodniczący odpowiedzialny za promowanie europejskiego stylu życia.źródło: ShutterStock

Skład nowej Komisji Europejskiej u wielu z nas wywołał przynajmniej zdziwienie. Po raz pierwszy znajdzie się w nim wiceprzewodniczący odpowiedzialny za promowanie europejskiego stylu życia.

Już sama nazwa tej funkcji brzmi źle (choć poprzednia – zmieniona po fali krytyki – brzmiała jeszcze gorzej: odpowiedzialny za ochronę europejskiego stylu życia). Tym bardziej niefortunne jest jednocześnie powierzenie Margaritisowi Schinasowi, który obejmie to stanowisko, zarządzania obszarem migracji, bezpieczeństwa, edukacji i zatrudnienia. Pytanie nasuwa się zatem samo: czy imigranci stanowią zagrożenie dla europejskich wartości?

Laikowi może się wydawać nieco dziwne, gdy na ten temat dyskutują też ekonomiści. W końcu jednostki w większości naszych modeli różnią się pod wieloma względami, ale zwykle nie dotyczy to narodowości. A jednak decyzja o asymilacji, a także jej konsekwencje są z definicji ekonomiczne. Czy jako imigrant powinieneś poświęcić swoje ograniczone zasoby (czas i pieniądze) na naukę języka i poznanie lokalnej kultury?

Zacznijmy od spojrzenia na jedną z największych fal emigracji w historii. Pod koniec XIX w. Europejczycy z całego kontynentu masowo przybywali do Ameryki. Aby zorientować się co do skali tego zjawiska, wystarczy powiedzieć, że przed I wojną światową aż 15 proc. populacji USA urodziło się poza granicami kraju. Czy masowy napływ cudzoziemców doprowadził do upadku amerykańskich wartości?


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (1)

  • el mundooo(2019-11-17 21:01) Zgłoś naruszenie 10

    Autor tekstu porównuje emigrację europejczyków z Niemiec, Polski, Francji do USA z imigracją obcych kulturowo ludzi z krajów muzułmańskich i Afryki. Zastanawiam się czy jest to celowa demagogia czy jedynie zaślepienie ideologiczne autora tekstu. Wystarczy przyjrzeć się historii krajów w których mieszkają muzułmanie obok niemuzułmanów np. Liban, Nigeria, Bośnia i Hercegowina aby zauważyć, że w tych krajach są głębokie konflikty które często kończyły się wojnami domowymi. Ludzie nie zintegrowali się pomimo, że żyją od pokoleń w jednym kraju. Jak można taką mieszankę porównywać do USA w których nie ma nawet 1 proc. muzułmanów. Przez dziesiątki lat istnienia USA istniały przepisy które ograniczyły imigrację z innych regionów niż Europa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie