statystyki

Media niezaproszone. Węgry utrudniają pracę dziennikarzom

autor: Elżbieta Rutkowska05.11.2019, 07:40; Aktualizacja: 05.11.2019, 07:42
W rankingu wolności mediów Węgry spadły z 73. na 87. miejsce

W rankingu wolności mediów Węgry spadły z 73. na 87. miejsceźródło: ShutterStock

W siedzibie węgierskiego parlamentu wprowadzono restrykcje utrudniające pracę dziennikarzom.

Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego László Kövér wprowadził przepisy, które uniemożliwiają dziennikarzom i innym przedstawicielom mediów pracę w znacznej części budynku parlamentu. Jak informuje opozycyjny serwis Index.hu, mediom zabroniono nagrywania materiałów audio i wideo w korytarzu otaczającym plenarną salę obrad oraz we wszystkich korytarzach do niej prowadzących. Nie wolno również nagrywać w restauracjach ani kawiarniach, pomieszczeniach służbowych, a także tam, gdzie znajduje się jakiekolwiek wyposażenie związane z bezpieczeństwem (ten zakaz obejmuje m.in. wejścia do budynku).

Wiele obszarów w parlamencie stało się niedostępnych nie tylko dla fotografów i operatorów kamer, ale w ogóle dla wszystkich dziennikarzy. Nie wolno im przebywać w korytarzu wokół sali plenarnej. Co więcej, sala prasowa, która dotychczas mieściła się w pobliżu miejsca obrad poselskich, została przeniesiona piętro niżej. Z nowego miejsca dziennikarze mogą dotrzeć na poziom sali plenarnej dwiema drogami, jednak – jak podkreśla Index.hu – nawet tam są oddzieleni od miejsc, w których zazwyczaj pojawiają się politycy.

Materiały audio i wideo wolno teraz nagrywać tylko w kilku miejscach, m.in. w pomieszczeniu przeznaczonym na konferencje prasowe. Na sali plenarnej z balkonu prasowego można już tylko fotografować. W biurach poselskich używanie kamery lub innego sprzętu rejestrującego jest dozwolone wyłącznie za wyraźną zgodą posła. W holu budynku parlamentu wygrodzono niewielki obszar dla mediów.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie