statystyki

Media niezaproszone. Węgry utrudniają pracę dziennikarzom

autor: Elżbieta Rutkowska05.11.2019, 07:40; Aktualizacja: 05.11.2019, 07:42
W rankingu wolności mediów Węgry spadły z 73. na 87. miejsce

W rankingu wolności mediów Węgry spadły z 73. na 87. miejsceźródło: ShutterStock

W siedzibie węgierskiego parlamentu wprowadzono restrykcje utrudniające pracę dziennikarzom.

Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego László Kövér wprowadził przepisy, które uniemożliwiają dziennikarzom i innym przedstawicielom mediów pracę w znacznej części budynku parlamentu. Jak informuje opozycyjny serwis Index.hu, mediom zabroniono nagrywania materiałów audio i wideo w korytarzu otaczającym plenarną salę obrad oraz we wszystkich korytarzach do niej prowadzących. Nie wolno również nagrywać w restauracjach ani kawiarniach, pomieszczeniach służbowych, a także tam, gdzie znajduje się jakiekolwiek wyposażenie związane z bezpieczeństwem (ten zakaz obejmuje m.in. wejścia do budynku).

Wiele obszarów w parlamencie stało się niedostępnych nie tylko dla fotografów i operatorów kamer, ale w ogóle dla wszystkich dziennikarzy. Nie wolno im przebywać w korytarzu wokół sali plenarnej. Co więcej, sala prasowa, która dotychczas mieściła się w pobliżu miejsca obrad poselskich, została przeniesiona piętro niżej. Z nowego miejsca dziennikarze mogą dotrzeć na poziom sali plenarnej dwiema drogami, jednak – jak podkreśla Index.hu – nawet tam są oddzieleni od miejsc, w których zazwyczaj pojawiają się politycy.

Materiały audio i wideo wolno teraz nagrywać tylko w kilku miejscach, m.in. w pomieszczeniu przeznaczonym na konferencje prasowe. Na sali plenarnej z balkonu prasowego można już tylko fotografować. W biurach poselskich używanie kamery lub innego sprzętu rejestrującego jest dozwolone wyłącznie za wyraźną zgodą posła. W holu budynku parlamentu wygrodzono niewielki obszar dla mediów.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie