statystyki

Zatrzymanie integracji na Bałkanach będzie miało znaczenie dla wpływów UE

autor: Marceli Sommer28.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 28.10.2019, 07:41
Tydzień po szczycie, na którym kraje UE nie zgodziły się na formalne rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Macedonią Płn. i Albanią, nie cichną zarzuty wobec Paryża, któremu przypisuje się główną odpowiedzialność za zablokowanie procesu rozszerzenia.

Tydzień po szczycie, na którym kraje UE nie zgodziły się na formalne rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Macedonią Płn. i Albanią, nie cichną zarzuty wobec Paryża, któremu przypisuje się główną odpowiedzialność za zablokowanie procesu rozszerzenia.źródło: ShutterStock

Zablokowanie procesu rozszerzenia na Bałkanach może uderzyć nie tylko w stabilność unijnego sąsiedztwa, ale i w sam projekt integracji.

Tydzień po szczycie, na którym kraje UE nie zgodziły się na formalne rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Macedonią Płn. i Albanią, nie cichną zarzuty wobec Paryża, któremu przypisuje się główną odpowiedzialność za zablokowanie procesu rozszerzenia. Wskazuje się, że decyzja Unii może uderzyć w proeuropejskie rządy w Tiranie i Skopje, które wykazały się dużą determinacją, by wejść na drogę do akcesji.

W ostatnich dniach uwagę mediów przykuwały też m.in. rosyjsko-serbskie ćwiczenia wojskowe z wykorzystaniem rakiet S-400 i podpisanie przez Belgrad umowy z Euroazjatycką Unią Gospodarczą. Serbia, która prowadzi rozmowy akcesyjne z UE od 2014 r., w minionych latach starała się manewrować pomiędzy Brukselą a Moskwą.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Zdumiony(2019-10-28 09:31) Zgłoś naruszenie 00

    To ogromny sukces Donalda, Klausai Guntera, że problemy UE to nie ich problemy. Zatrzymanie rozszedzenia Unii to wina Macrona, krzys migrantów to wina Merkel, Brexit to wina Blaira itp itd.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie