statystyki

Wojna o Senat. PiS nie wyklucza koalicji z PSL

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak17.10.2019, 08:46; Aktualizacja: 17.10.2019, 08:47
PiS sufluje kandydaturę Jana Libickiego z PSL na marszałka Senatu.

PiS sufluje kandydaturę Jana Libickiego z PSL na marszałka Senatu.źródło: ShutterStock

PiS sufluje kandydaturę Jana Libickiego z PSL na marszałka Senatu.

Politycy rządzącej partii nie ustają w zabiegach, żeby przejąć Senat. W pierwszej kolejności podejmowane są próby przyciągnięcia dwóch senatorów opozycji, co gwarantowałoby PiS większość. Na celowniku jest PSL. – Oni nigdy po 1989 r. nie byli dłużej niż cztery lata poza rządem, teraz grozi im osiem. Kalkulują, jak się odnaleźć. Koalicja byłaby trudna, choć nie można jej wykluczyć, gdyby były u nas kłopoty z koalicjantem wewnętrznym – mówi polityk PiS. Dodaje, że optymalny wariant to porozumienie z ludowcami w Senacie i pozostawienie marszałkiem Stanisława Karczewskiego.

Kilka scenariuszy

Możliwy jest jednak także inny. PSL ma trzech senatorów: Michała Kamińskiego z Europejskich Demokratów oraz dwóch ludowców Jana Libickiego i Ryszarda Bobera. – Jeśli wystawiona zostanie kandydatura np. Jana Libickiego z PSL, nie będziemy protestować – potwierdza osoba z rządu. Sam zainteresowany stwierdził wczoraj, że „wszelkie plotki, jakoby miał o czymkolwiek rozmawiać z PiS-em”, są nieprawdziwe. – Kupczenie stanowiskami PSL nie interesuje – mówi rzecznik PSL Jakub Stefaniak. Przy okazji ludowcy zamierzają jednak ugrać swoje, bo uważają, że ich kandydat jest w grze, jeśli chodzi o marszałka wybieranego przez całą opozycję.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie