statystyki

Przyfrontowa pułapka na Ukrainę. Czy Zełenski zdecyduje się na dalsze ustępstwa wobec Rosji?

autor: Michał Potocki16.10.2019, 07:21; Aktualizacja: 16.10.2019, 07:22
W poniedziałek tysiące ludzi protestowały przeciwko ugodowej polityce administracji Zełenskiego.

W poniedziałek tysiące ludzi protestowały przeciwko ugodowej polityce administracji Zełenskiego.źródło: ShutterStock

W poniedziałek tysiące ludzi protestowały przeciwko ugodowej polityce administracji Zełenskiego.

Protesty przeciwko wycofaniu ukraińskich wojsk z dwóch przyfrontowych miejscowości to przedsmak tego, co czeka prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, jeśli zdecyduje się na dalsze ustępstwa wobec Rosji. Wyjście z Petriwśkego i Zołotego-4 jako obszarów opanowanych przez Ukraińców już po zawarciu rozejmu w Mińsku w 2015 r. to warunek stawiany przez Moskwę w zamian za zgodę na zorganizowanie szczytu w formacie normandzkim, czyli z udziałem prezydentów Francji, Rosji i Ukrainy oraz kanclerz Niemiec.

O tym, że ukraińskie siły mają opuścić Petriwśke i Zołote-4, Zełenski poinformował jeszcze 1 października. Miał to być kolejny taki gest po tym, jak na taki krok zdecydowano się w Stanicy Ługańskiej. Tam lokalna deeskalacja służyła częściowej odbudowie mostu służącego lokalnym mieszkańcom do przekraczania linii rozgraniczenia między terenami kontrolowanymi przez siły rządowe i samozwańczą Ługańską Republikę Ludową (ŁRL). I także obfitowała w prowokacje przeciwnika.

Armia miała zacząć się wycofywać na kilometr od dwóch kolejnych miejscowości 7 października. Dotychczas jednak tego nie zrobiono, zaś Kijów znalazł się pod podwójną presją – wroga i opozycji. Ukraińcy zapowiedzieli wycofanie wojsk, jeśli przez tydzień ich pozycje w obu punktach nie będą ostrzeliwane. Tymczasem po 1 października pozycje pod Zołotem-4 zaczęły wręcz trafiać pod wzmożony ostrzał ze strony okupowanej przez Rosjan.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie