statystyki

Przyfrontowa pułapka na Ukrainę. Czy Zełenski zdecyduje się na dalsze ustępstwa wobec Rosji?

autor: Michał Potocki16.10.2019, 07:21; Aktualizacja: 16.10.2019, 07:22
W poniedziałek tysiące ludzi protestowały przeciwko ugodowej polityce administracji Zełenskiego.

W poniedziałek tysiące ludzi protestowały przeciwko ugodowej polityce administracji Zełenskiego.źródło: ShutterStock

W poniedziałek tysiące ludzi protestowały przeciwko ugodowej polityce administracji Zełenskiego.

Protesty przeciwko wycofaniu ukraińskich wojsk z dwóch przyfrontowych miejscowości to przedsmak tego, co czeka prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, jeśli zdecyduje się na dalsze ustępstwa wobec Rosji. Wyjście z Petriwśkego i Zołotego-4 jako obszarów opanowanych przez Ukraińców już po zawarciu rozejmu w Mińsku w 2015 r. to warunek stawiany przez Moskwę w zamian za zgodę na zorganizowanie szczytu w formacie normandzkim, czyli z udziałem prezydentów Francji, Rosji i Ukrainy oraz kanclerz Niemiec.

O tym, że ukraińskie siły mają opuścić Petriwśke i Zołote-4, Zełenski poinformował jeszcze 1 października. Miał to być kolejny taki gest po tym, jak na taki krok zdecydowano się w Stanicy Ługańskiej. Tam lokalna deeskalacja służyła częściowej odbudowie mostu służącego lokalnym mieszkańcom do przekraczania linii rozgraniczenia między terenami kontrolowanymi przez siły rządowe i samozwańczą Ługańską Republikę Ludową (ŁRL). I także obfitowała w prowokacje przeciwnika.

Armia miała zacząć się wycofywać na kilometr od dwóch kolejnych miejscowości 7 października. Dotychczas jednak tego nie zrobiono, zaś Kijów znalazł się pod podwójną presją – wroga i opozycji. Ukraińcy zapowiedzieli wycofanie wojsk, jeśli przez tydzień ich pozycje w obu punktach nie będą ostrzeliwane. Tymczasem po 1 października pozycje pod Zołotem-4 zaczęły wręcz trafiać pod wzmożony ostrzał ze strony okupowanej przez Rosjan.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie