statystyki

Ruszyło odliczanie czasu do powołania nowego rządu

autor: Marceli Sommer14.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 14.10.2019, 07:58
Prezes PiS Jarosław Kaczyński

Prezes PiS Jarosław Kaczyńskiźródło: PAP
autor zdjęcia: Radek Pietruszka

Wraz z podaniem wyników wyborów rusza odliczanie czasu do powołania nowego rządu – Sejm musi udzielić mu wotum zaufania najdalej do stycznia, by uniknąć przyspieszonych wyborów.

Na zwołanym najpóźniej w ciągu najbliższego miesiąca pierwszym posiedzeniu Sejmu dymisję złoży w imieniu swojego rządu premier Mateusz Morawiecki (dotychczasowy gabinet będzie pełnił swoje obowiązki do momentu powołania nowego). Prezydent powinien desygnować premiera, a następnie powołać nowy rząd w zaproponowanym przez niego kształcie w ciągu 14 dni.

Dosłownie rozumiane przepisy konstytucji dają głowie państwa wolność wskazania dowolnego kandydata na szefa rządu, jednak zgodnie z praktyką polityczną i ustrojową jego wybór poprzedzony jest konsultacjami z większością parlamentarną, i to ona proponuje prezydentowi osobę kandydata. Mniej więcej do połowy grudnia powołany w ten sposób rząd powinien uzyskać wotum zaufania w Sejmie.

Jeśli powołanie rządu na podstawie tej procedury nie powiedzie się – zablokować je może prezydent, nie zgadzając się na powołanie gabinetu w składzie zaproponowanym przez osobę desygnowaną przez niego na premiera, bądź Sejm, nie udzielając Radzie Ministrów wotum zaufania – polska ustawa zasadnicza przewiduje jeszcze dwie możliwe ścieżki.

Drugim krokiem przewidzianym przez konstytucję jest wyłonienie premiera przez Sejm bezwzględną większością głosów (w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów) spośród kandydatów zaproponowanych przez grupy co najmniej 46 posłów. Wybrany przez posłów premier prezentuje następnie izbie skład i program swojego gabinetu, który również musi uzyskać poparcie bezwzględnej większości posłów, równoznaczne z udzieleniem mu wotum zaufania.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie