statystyki

Młodzi, wykształceni, często z wielkich ośrodków: Nowe elity PiS

autor: Marek Tejchman14.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 14.10.2019, 07:42
Marek Tejchman

Marek Tejchmanźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Młodzi, wykształceni, często z wielkich ośrodków – kiedyś byli politycznym zapleczem Platformy Obywatelskiej i liberalnej strony sceny politycznej. Jednak w ciągu ostatnich paru lat wielu z nich związało swoje losy z Prawem i Sprawiedliwością. I bardzo często nie jest to decyzja oparta na materialnym oportunizmie, ale raczej na poglądach i tożsamości.

Dookoła obecnej władzy wielu jest ludzi mających w CV międzynarodowe uniwersytety i udaną karierę w wielkich korporacjach i firmach konsultingowych. W ciągu ostatnich czterech lat zaczęli pracować w administracji publicznej czy w rządowych agencjach. Zrobili tak, choć dla części z nich oznaczało to finansową stratę połączoną ze zwiększoną odpowiedzialnością.

Opozycja zdaje się nie dostrzegać istnienia tej grupy. Co najwyżej zbywa ją wzruszeniem ramion i słowami o karierowiczach bez kompetencji. To uproszczenie, które jest jedną z przyczyn tego, że obecna opozycja będzie miała problem z trwałym odzyskaniem władzy. Warto z ludźmi pracującymi dla PiS rozmawiać i próbować zrozumieć ich motywacje, spojrzenie na świat.

Głównym motywem konsolidującym nowe elity PiS jest wizja odgórnie narzucanej modernizacji kraju. W tym wymiarze ci młodzi ludzi szukają tego, czym dla pokolenia, które weszło w dorosłość w latach 70. i kształtowało III RP, była pogoń za wyobrażanym Zachodem. Ludzie, którzy byli intelektualnym fundamentem opozycji w latach 80. i budowali polską państwowość w latach 90., marzyli o tym, żeby Polska nadrobiła cywilizacyjny dystans do Zachodu. Sięgali więc do intelektualnych wzorów z późnych lat 70. i stosowali liberalną receptę rozwojową – która na wielu polach się sprawdzała.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (6)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie