statystyki

Młodzi, wykształceni, często z wielkich ośrodków: Nowe elity PiS

autor: Marek Tejchman14.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 14.10.2019, 07:42
Marek Tejchman

Marek Tejchmanźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Młodzi, wykształceni, często z wielkich ośrodków – kiedyś byli politycznym zapleczem Platformy Obywatelskiej i liberalnej strony sceny politycznej. Jednak w ciągu ostatnich paru lat wielu z nich związało swoje losy z Prawem i Sprawiedliwością. I bardzo często nie jest to decyzja oparta na materialnym oportunizmie, ale raczej na poglądach i tożsamości.

Dookoła obecnej władzy wielu jest ludzi mających w CV międzynarodowe uniwersytety i udaną karierę w wielkich korporacjach i firmach konsultingowych. W ciągu ostatnich czterech lat zaczęli pracować w administracji publicznej czy w rządowych agencjach. Zrobili tak, choć dla części z nich oznaczało to finansową stratę połączoną ze zwiększoną odpowiedzialnością.

Opozycja zdaje się nie dostrzegać istnienia tej grupy. Co najwyżej zbywa ją wzruszeniem ramion i słowami o karierowiczach bez kompetencji. To uproszczenie, które jest jedną z przyczyn tego, że obecna opozycja będzie miała problem z trwałym odzyskaniem władzy. Warto z ludźmi pracującymi dla PiS rozmawiać i próbować zrozumieć ich motywacje, spojrzenie na świat.

Głównym motywem konsolidującym nowe elity PiS jest wizja odgórnie narzucanej modernizacji kraju. W tym wymiarze ci młodzi ludzi szukają tego, czym dla pokolenia, które weszło w dorosłość w latach 70. i kształtowało III RP, była pogoń za wyobrażanym Zachodem. Ludzie, którzy byli intelektualnym fundamentem opozycji w latach 80. i budowali polską państwowość w latach 90., marzyli o tym, żeby Polska nadrobiła cywilizacyjny dystans do Zachodu. Sięgali więc do intelektualnych wzorów z późnych lat 70. i stosowali liberalną receptę rozwojową – która na wielu polach się sprawdzała.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (6)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie