statystyki

Niemcy za chwilę uwierzą w moc deficytu

autor: Rafał Hirsch01.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 01.10.2019, 07:42

Oszczędzać, aby wydawać? Nie, jeśli trzeba rozruszać gospodarkę.

Rośnie nacisk na rząd Angeli Merkel, aby porzucił zasadę zrównoważonego budżetu i zaczął wspierać gospodarkę za pomocą luźniejszej polityki fiskalnej. Do chóru złożonego z Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego dołączyli sami Niemcy. I to tacy, po których trudno by się spodziewać sentymentu do deficytu.

W największe zdumienie inwestorów i obserwatorów niemieckiej sceny politycznej wprowadził Wolfgang Schaeuble – były minister finansów i główny architekt polityki nadwyżek budżetowych. Schaeuble, który dziś jest przewodniczącym Bundestagu, powiedział, że warto ponownie zastanowić się nad przyjętymi zasadami prowadzenia polityki finansowej, aby sprostać nowym wyzwaniom wynikającym z dwóch nowych trendów: zmiany klimatu i digitalizacji. Schaeuble, przemawiając na spotkaniu z przedsiębiorcami w Berlinie, powiedział, że potrzebna jest wola, aby zakwestionować tradycyjny model, w którym najpierw oszczędzamy, a dopiero potem inwestujemy. Bo okazuje się, że ten model nie jest wystarczająco dynamiczny w kontekście zmian, które zachodzą wokół nas. Schaeuble dodał, że nie chodzi o to, aby przesadzać, ale o to, żeby zdobyć się na większą elastyczność i większą odwagę.

Takie słowa wypowiedziane przez akurat tego człowieka mogą po pierwsze zaszokować, ale po drugie także sporo zmienić. Schaeuble ma ogromny autorytet w chadecji. Niewykluczone, że stoją za nimi kalkulacje polityczne, bo kiedy były minister finansów powołuje się na konieczność walki ze zmianami klimatycznymi, to nie sposób tego nie skojarzyć z ostatnimi sondażami, w których Partia Zielonych dogoniła koalicję CDU/CSU, a zdaniem analityków politycznych jej popularność rośnie na fali niezadowolenia z dotychczasowych posunięć rządu właśnie w kwestiach ekologicznych.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie